Тренуємо математичні навички школяра
5 способів, якими батьки можуть розважити першокласника вдома, у поїздці чи в супермаркеті, а заодно — застосувати його знання з математики
Легко розрізняти цифру й число, запам’ятати назви геометричних фігур, закріпити навички простих арифметичних дій… Для цього дитині слід повторювати вивчений матеріал. Але це те, чого діти дууууже не люблять робити. Однак вони понад усе люблять гратися!
А ми, дорослі, понад усе любимо, якщо наші діти не бешкетують, коли ми займаємося важливими справами. Наприклад, не стрибають на задньому сидінні, коли їдемо машиною по автомагістралі, або не вимагають «купити це» під час довгого обходу супермаркету.
Ці два бажання можна виконати, маючи достатньо уяви й терпіння, вигадуючи все нові інтелектуальні ігри... А можна просто запам’ятати кілька варіантів, перевірених реальними батьками в реальних ситуаціях!
Пропонуємо вашій увазі кілька ігор, якими можна зайняти дітей у магазині, вдома й на вулиці, а також потренувати їхні математичні навички. Можна гратися й удвох, однак по-справжньому весело буде двом і більше дітям під «диригуванням» мами чи тата.
1. «Полюємо на фігури»
На прогулянці, у транспорті, на зупинці, у торговельному центрі, під час поїздки в машині дитина може розважитися, шукаючи задану вами геометричну фігуру. Прямокутники, квадрати, трикутники, многокутники, овали, круги «хваються» в обрисах навколишніх будинків, дерев, дорожніх знаків, рекламних конструкцій тощо.
Влаштуйте змагання: хто нарахує більше предметів певної форми. А якщо ви знаєте такі хитромудрі геометричні фігури, як сфера, тор, пентагон, конус, призма, піраміда, гексаедр, — навчіть дитину розрізняти і їх. Будь-яке додаткове знання — не зайве, а яке здобувається в грі, — засвоюється саме собою.
2. «Більший, менший, однакові»
Порівнювати можна кількість, об’єм чи обсяг, габарити, висоту, глибину, відстань… Більший — менший, довший — коротший, ширший — вужчий, далі — ближче… Ця гра тренує в дитини сприймання простору, просторову уяву. Вміння умить оцінити, чи безпечною є відстань до машини попереду, чи порівняти швидкості автомобіля, який несподівано обганяє справа, і власного — рятує багатьох водіїв від зіткнення.
Отож потренуйте дитину порівнювати об’єкти, їхні розміри і відстані між ними. Який будинок насправді вищий: той, що попереду, чи той, який позаду першого? Який здається вищим, а який вищий насправді? А чому однакові будинки здаються різної висоти?
Яка машина довша / ширша з двох, які їдуть попереду нашої? Яка автівка вища? Тротуар ширший ліворуч чи праворуч?
Увага — ця гра вимагає вашої активної участі. Діалог із дитиною та розглядання об’єктів на вулиці забирає чимало уваги, тож грайте в неї лише тоді, коли за кермом хтось інший.
3. «Шукаю цифру, шукаю число»
Яка різниця між числом і цифрою? Цифр десять (0, 1, 2, 3… — ну, ви зрозуміли 😉), чисел — нескінченна кількість. Правила гри такі: «Шукаю цифру, шукаю число… сімнадцять!» — оголошуєте ви. Діти мають сказати: цифра це чи число, а тоді знайти її на цінниках, коробках, штрихкодах тощо.
«Ускладнений» варіант: «Шукаю число… 1 + 5». Дитина має усно підрахувати, оголосити результат і вже його — відшукати.
Звісно, ви теж берете участь! Не забудьте час від часу «помилятися»: діти страшенно люблять знаходити і виправляти помилки.
Як ви здогадалися, гратися найкраще в супермаркеті. Адже увага дитини буде прикута до цінників, плакатів, номерів кас, а не до пакунків печива, шоколадок і жуйок. Ми не гарантуємо, що вона зовсім уваги не звертатиме на солодощі, однак цілком можна розраховувати, що закупи з дитиною обійдуться «малою кров’ю».
4. «Простий рахунок… іноземною мовою»
Ваша дитина вивчає англійську мову? Було б добре, якби вона не лише добре пам’ятала англійські відповідники українських цифр і числівників, а й виробила навичку лічити й обчислювати іноземною мовою — легко й без зусиль.
На прогулянці чи в поїздці по черзі чи наввипередки з дитиною відшукайте 10 собак / світлофорів / пішохідних переходів / зупинок-павільйонів тощо. Рахуйте, звісно, англійською: «One dog, two dogs…»
Не знаєте назви предмета, який хочете рахувати? Погугліть, удвох із дитиною повчіться вимовляти це слово. Дитина вас виправила, коли ви (звісно, спеціально 😜) помилилися у вимові, — отже, вона навчилася! У найгіршому випадку (за браком Інтернету) лічіть: «Fourth світлофор, fifth світлофор…»
Знаєте інші іноземні мови, хоч трохи? Навчіть дитину рахувати вголос ними. Хай вона знатиме числівники від одного до двадцяти, це додасть їй авторитету серед однолітків. А ще буде легше розпізнавати мови на слух: це, схоже, французька, а це — німецька. Теж уміння, що може стати в нагоді.
5. «Соціологічне опитування»
Що потрібно для родинного соцопитування? Табличка із колонкою запитань та комірками для відповідей.
Це гра для великих родин, у яких троє чи більше дітей. Або для подій, коли разом збираються численні родичі та їхні малолітні нащадки.
Доручіть вашій дитині провести перед початком застілля опитування серед гостей і зафіксувати відповіді, поставивши плюсик за кожну ствердну перед відповідним варіантом відповіді.
Це може бути цілком практичне й корисне для вас запитання: «Ви будете пити каву чи чай?» Записувати імена не обов’язково. Вам треба знати, скільки чашок для кави приготувати і скільки — чайних.
Ваша дитина буде при ділі, зацікавить грою інших присутніх дітей, а вам, можливо, справді знадобляться результати соцопитування — якщо, звісно, гості не змінять масово своїх уподобань. 😋 Основне — школярик складе таблицю, підрахує відповіді, визначить, який вибір зробила більшість гостей. А до того ж на практиці зрозуміє суть процесу опитування та голосування і, звісно, потренує навички спілкування!
Усі ці ігри спрямовані на розвиток математичних навичок, спостережливості, уваги, а також дають змогу дитині застосувати “шкільні” знання в реальному житті. Тож ваш школярик більш охоче навчатиметься - те, чого вчать у школі, виявляється, справді потрібне!
Читайте також:
Як забезпечити дитині успіх у дорослому житті, розвинувши її здібності ще на етапі початкової школи
Навіщо дитині навчати вас і лаксиків
19.11.2020