Календар листопада ’21 (частина І)
Дізнайтеся, яким незвичайним святам присвячено новий посібник-журнал вашої дитини, та знайдіть привід розважити свою родину серед сірих буднів
4 листопада — День залізничника України
Сукупна довжина основних залізничних колій в Україні сягає майже 20 тисяч кілометрів — це половина довжини земного екватора. За рік зі 1402 станцій відправляється в подорож близько 150 мільйонів пасажирів! Це у 3,6 раза більше людей, ніж проживає в усій Україні!
А ще Укрзалізниця щороку перевозить більш як 300 мільйонів тонн вантажів. Такий обсяг роботи потребує зусиль більш як 266 тисяч працівників. Фактично кожний 170-й громадянин України працює в Укрзалізниці! Нагадаємо, залізничникам слід обов’язково бажати гарної дороги й привітних пасажирів.
8 листопада — Всесвітній день містобудування
Місто — це не просто місце, де живе багато людей. Сучасні науковці вважають, що велике місто — це фактично живий організм. У нього є, приміром, кровоносна система (вулиці й дороги), нервова (системи зв’язку, контролю руху, спостереження) тощо. Щоб місто було здоровим, нормально розвивалося і ставало зручнішим для життя, докладають зусиль фахівці з урбаністики. Вони цілеспрямовано вдосконалюють міське середовище — від планування нових мікрорайонів і прокладання гілок метро аж до встановлення “сонячних” зарядних станцій для ґаджетів у парках.
Відсвяткуйте цей день, переглянувши з дитиною який-небудь науково-популярний фільм про те, якими вчені бачать міста майбутнього.
9 листопада — День української писемності та мови, Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва, День Книги рекордів Гіннеса
Цього дня і дорослі, і школярі можуть разом з усієї країною приєднатися до написання Всеукраїнського диктанту. Так українці вшановують рідну мову, писемність і правопис.
Можна також відвідати будь-який культурно-мистецький захід чи виставку народного мистецтва. Зазирніть у розділ “Події” у фейсбуку чи на сайт місцевих новин — і знайдете онлайн чи офлайн-захід, який зацікавить вашу дитину. Також можна спробувати щось створити: вишити серветку, розмалювати глиняну іграшку чи зробити ляльку-мотанку, скориставшись відеоінструкцією з інтернету.
А ще цього дня можна відкрити онлайн-версію Книги рекордів Гіннеса й пошукати нові абсурдні рекорди. А як щодо Книги рекордів України? Там теж чимало цікавих фактів, хай і не таких кумедних, як у Книзі рекордів Гіннеса.
10 листопада — Всесвітній день науки, Всесвітній день молоді
Повна назва наукового свята — Всесвітній день науки в ім’я миру й розвитку. Воно покликане нагадувати людям, що наука — це не щось абстрактне, а дуже корисна для щоденного життя річ. Завдяки науковим відкриттям люди отримують нові ліки й вакцини, більш потужні й зручні у використанні ґаджети, побутові прилади, що заощаджують час і ресурси. Врешті, розваги, які колись ми читали у фантастичних творах. Удвох з дитиною подивіться на власну оселю: усі звичні побутові предмети, які вірно вам служать, були б неможливі без науки. Запитайте дитину: а якби людство не винайшло кухонної плити, лампочки, лінолеуму, телефона, паперу, застібки-блискавки? Спробуйте уявити, як би змінилося ваше життя?
10 листопада 1945 року в Лондоні була створена Всесвітня федерація демократичної молоді (World Federation of Democratic Youth). Її місією стала боротьба за права молоді, за мир, за незалежність народів — і проти фашизму, расизму та інших видів дискримінації. В Україні є й національний День молоді, що святкується 12 серпня.
II неділя листопада — День виноградаря
З винограду отримують безліч потрібних і корисних продуктів. Ми полюбляємо смачні ягоди, сік і родзинки. Листя використовується для приготування страв. А ще ягоди, листя, кісточки й навіть лоза винограду використовуються в медицині та косметології. Цьогоріч свято виноградарів припадає на 14 листопада.
16 листопада — День працівників радіо, телебачення та зв’язку, Всесвітній день ґудзиків
Цього дня 1924 року в Харкові вийшла в ефір перша передача Українського радіо. Отож 1994 року 16 листопада встановили святом усіх українських зв’язківців: працівників радіо, телебачення, телефонного й інтернет-зв’язку. А ще цей день вважають професійним святом і журналісти, які працюють на радіо, телебаченні та в інтернет-ЗМІ.
Всесвітній день ґудзиків заснувала 1938 року американська Національна ґудзикова асоціація (National Button Society). NBS - науково-просвітницька організація, яка займається вивченням і збереженням історії цього аксесуара. Учені припускають, що ґудзики використовували ще близько п’яти тисяч років тому — і не лише як корисну деталь одягу. Відсвяткуйте цей день, пошукавши в інтернеті цікаві факти про ґудзики.
18 листопада — День народження Діда Мороза
Діда Мороза винайшли радянські пропагандисти, сподіваючись повністю замінити ним святого Миколая. Однак за XX століття він став незмінним супутником Нового року. Його щиро полюбили й дорослі, й діти. Тож навіть після того, як Миколайчика “відновили в правах”, Діда Мороза продовжують шанувати й в Україні. А перший його день народження відзначили 2005 року. Кажуть, саме із цієї дати слід розпочинати підготовку до Нового року: добирати подарунки рідним і близьким.
III четвер листопада — Міжнародний день відмови від паління
Щорічну акцію, що закликає людей відмовитися від шкідливої залежності від нікотину та паління, проводять із 1977 року. Люди далеко не одразу побачили зв’язок між палінням і погіршенням здоров’я курців та людей, які перебувають поряд (пасивних курців). Та й корпорації — виробники тютюну — довго боролися з оприлюдненням страшної правди: кожний десятий землянин у ще в нульових роках помирав від хвороб, спричинених тютюнопалінням.
Нині про шкоду тютюну знає кожен дорослий, а уряди підвищують збори з тютюнових виробів, аби зробити їх непривабливими для покупців через високу ціну. Однак кожне нове покоління дітей потребує, аби йому розповіли про шкоду паління для здоров’я. І сумлінні батьки просто зобов’язані це зробити — адже йдеться про здоров’я їхньої дитини! У 2021 році Міжнародний день відмови від паління припадає на 18 листопада.
19 листопада — Міжнародний день чоловіків
Кожен чув про фемінізм — рух проти дискримінації прав жінок. Однак і чоловіки піддаються дискримінації. Усталені стереотипи про силу, витривалість і здоров’я чоловіків, про те, що виключно вони мають нести тягар відповідальності за добробут родини, шкодять самим чоловікам. І свято 19 листопада — аналог 8 Березня — має вшановувати старання чоловіків виправдати такі високі очікування.
Це свято, Міжнародний день чоловіків, яке започаткували в Тринідад і Тобаго, не слід плутати з Всесвітнім днем чоловіків. Останнє заснував Микола Горбачов і підтримало ООН. Його відзначають у першу суботу листопада.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
12.11.2021