Навчальний тиждень №5: і знову діагностувальні роботи!
Захист проєктів, старт нових, купа діагностувальних робіт і креатив на арт-технологіях. А ще — поради батькам, чиї діти навчаються онлайн
Перед тим, як розповідати про черговий навчальний тиждень, маємо повідомити батькам таке. Можливо, дещо з того, про що ми розповідаємо на початку тижня, саме у вашому класі вже пройшли. Ні, ми не збилися, але й ваші вчителі нічого не пропустили!
Річ у тому, що цьогоріч у різних школах тривалість першої чверті різниться: десь передбачено вісім повних тижнів, а десь — сім. Ті школи, де канікули розпочнуться 3 листопада, йдуть точно за нашим 8-тижневим календарним планом. У школах, де канікули розпочнуться 24 жовтня, учителі щотижня трохи ущільнюють матеріал, отож щотижня випередження трохи зростатиме.
До того ж у деяких школах, де навчання очне, діти можуть і не піти на осінні канікули, щоби закінчити півріччя раніше й не ходити до школи, коли настануть морози. Десь вирішать перейти тимчасово на дистанційне навчання, десь зимові канікули подовжать… Словом, навчання може тимчасово розсинхронізуватися.
Ми вирішили й далі публікувати огляди тижня точно за календарним планом, але без перерви на осінні канікули. У такий спосіб після 24 жовтня ми синхронізуємося з усіма окриленими класами, а щодо деяких із них, які підуть на канікули з 3 листопада, навіть випереджатимемо графік. У такому разі ви зможете дізнаватися, що чекає на вашу дитину кожного тижня, на сайті «Світ чекає крилатих»
https://svitchekaiekrylatykh/новини у статті, опублікованій на тиждень раніше.
До речі, учитель вашої дитини повідомив вам розклад канікул? З’ясуйте все — і беріться розв’язувати одвічне питання зайнятих заробітками батьків: хто наглядатиме за вашим школяриком під час канікул!
1 клас
Учитель оголосить про старт соціокультурного тижневого проєкту, присвяченого родині. Мета — заохотити дітей дізнатися більше про власних батьків, дідусів, бабусь, інших близьких родичів. І йдеться не лише про їхні імена, вік і вподобання, а і про професії, досягнення, таланти, захоплення. Допоможіть вашим синам і донькам у цьому. Ви здивуєтеся, скільки нового відкриється про ваших близьких!
Головне, що мають знати батьки:
Першокласники візьмуться до вивчення алфавіту. Навіть якщо ваша дитина прийшла до школи, уже вміючи читати, ці уроки розвиватимуть уміння розрізняти друковані й рукописні букви, каліграфічно писати, читати з різними інтонаціями. До того ж школярики, навчаючись читати й писати, непомітно здобуватимуть багато нових знань із різних галузей!
Здавалося б, уроки математики тривають уже п’ятий тиждень, а діти ще не вивчили жодної цифри… Насправді вони здобувають дуже багато базових уявлень, без яких розуміти математику складно. Цього тижня, приміром, ваш школярик опанує основні поняття й терміни… геометрії.
На заняттях із предмета «Всесвіт» першокласники вивчатимуть рукотворні й нерукотворні матеріали. Вони розпочнуть навчальний проєкт «Корисне з некорисного».
Для уроків арт-технологій дітям знадобляться столові серветки (вони вправлятимуться у їх складанні).
2 клас
Другокласники теж працюватимуть над соціокультурним тижневим проєктом, присвяченим традиціям і реліквіям родини. Діти мають нагоду дізнатися про професії, захоплення і творчі доробки власних батьків, дідусів, бабусь.
Головне, що мають знати батьки:
Учитель може влаштувати день зв’язку із батьками. За потреби це буде щось на кшталт дистанційних зборів або низка індивідуальних розмов.
Цього тижня на уроках математики другокласники презентуватимуть готовий навчальний проєкт «Раз задача, два задача», здійснять вихідний селфі-аудит і напишуть діагностувальну роботу.
Цього тижня захист проєкту «Сонячний зайчик» і вихідний тематичний селфі-аудит заплановані також для предмета «Всесвіт». А діагностувальну роботу діти виконають уже наступного тижня.
Для занять з арт-технологій школярикам знадобляться столові серветки (паперові і/або з тканини — діти вчитимуться складати їх різними способами), а також солоне тісто або пластилін.
3 клас
Чи багато знають ваші діти про історію і традиції вашої сім’ї? Про те, ким працювали й чого досягли їхні бабусі й дідусі? Соціокультурний проєкт, який учитель запропонує третьокласникам цього тижня, покликаний пробудити в дітях цікавість до своєї родини, активізувати діалог між поколіннями в ній.
Головне, що мають знати батьки:
На заняттях з англійської мови третьокласники розпочнуть проєкт «Книжка саморобка». У неї ввійдуть вірші, загадки, казки чи комікси про осінь. Зауважимо, що над ним діти працюватимуть і на інших предметах.
Уроки математики діти присвятять вивченню основ логіки. Крім того, вони завершать навчальний проєкт «Задачі з бабусиної скриньки» й виконають вихідний тематичний селфі-аудит. Вони готуються до написання діагностувальної роботи, запланованої наступного тижня.
На уроках усесвіту на школяриків теж чекає захист проєкту «Багатошарові рідини», вихідний тематичний селфі-аудит і наприкінці цього ж тижня — діагностувальна робота.
Для арт-технологій знадобляться приладдя для малювання і гуаш, а також, можливо, матеріали для створення солодкої квітки (льодяник в обгортці, дерев’яна шпажка, вузький скотч, гофрований папір для пелюсток і листочків квітки), клей, котушка ниток, ножиці). А наступного тижня готуйте матеріали для моделювання. Уточніть в учителя, що саме потрібно. Усе знайдеться вдома, але краще потурбуватися про це заздалегідь.
4 клас
У четвертому класі теж стартуватиме соціокультурний проєкт, присвячений сімейній історії і традиціям. Дітей заохочуватимуть більше дізнатися про те, ким працювали, чим захоплювалися та чого досягли їхні бабусі й дідусі.
Водночас класовод вийде на зв’язок із батьками. Спілкування відбуватиметься або телефоном, або через інтернет. Учитель має перевірити ситуацію в родинах своїх учнів і за необхідності залучити соціального педагога.
Головне, що мають знати батьки:
На заняттях з англійської мови стартує навчальний проєкт «Лист другові-крилатику».
Новий проєкт — «Інтерв’ю в літературного персонажа» — четвертокласники розпочнуть ще й на уроках української мови. Мета проєкту — навчати дітей вести змістовний діалог із чітко визначеною метою, розвивати навички спілкування та долати сором’язливість під час знайомства.
Цього тижня на уроках математики для ваших дітей передбачені: презентація проєкту «Цікаві обчислення: незвичне множення», вихідний тематичний селфі-аудит і діагностувальна робота.
Захист проєкту «Мій дослід», вихідний селфі-аудит і діагностувальна робота — ось що в плані занять із предмета «Всесвіт». Готуйтеся!
Для уроків арт-технологій цього тижня потрібні дерев’яні прищіпки, суперклей, а також різноманітні матеріали для оздоблення (діти виготовлятимуть і прикрашатимуть серветницю). Також вашому школярику знадобиться альбом і фломастери.
Поради батькам, які бажають зробити онлайн-заняття комфортнішими для дитини й… для родини
1. Якщо якість інтернету достатня, не вимикайте камеру дитини. Учитель має бачити реакцію дітей, аби знати, чи цікаво пояснює матеріал, чи виконують учні завдання під час уроку тощо. А ще часом школярик хоче поставити запитання, а в чат писати ще не вміє або не наважується. За виразом обличчя вчитель може це побачити й запропонувати: «Марійко, ти щось хочеш запитати? Не соромся, кажи!»
А ще, коли школярі бачать обличчя однокласників на екрані, то почуваються не такими ізольованими. Ніде правди діти, ваша дитина потребує живого спілкування з іншими дітьми, хай навіть через екран. А чорні прямокутнички в Zoom чи Google Class виглядають, щиро кажучи, зловісно й ентузіазму не додають.
2. Старайтеся не відволікати дитину під час уроку. Однак якщо справді потрібно, не соромтеся заходити до кімнати й потрапляти в кадр. Ми часто спостерігаємо, як під час теле- або інтернет-ефіру у квартирі експерта раптом чуються звуки з кухні або в кадр забігає хатній улюбленець, а експерт і телеведучий це просто ігнорують. Якщо такі важливі персони не соромляться того, що життя у їхньому помешканні триває, то й вам не варто!
Тож якщо вам під час уроку потрібно щось узяти із шафи, яка перебуває в кадрі, тихенько зайдіть і візьміть. Водночас пам’ятайте про чемність: вітайтеся з учителем і класом: помахайте рукою, кивніть, усміхніться. Таке мовчазне привітання — приклад ненав’язливої ввічливості.
3. Особливе побажання дорослим, які наглядають за онлайн-уроками першокласників: підключаючи дитину до конференції, увімкніть мікрофон і привітайтеся з учителем самі. Так ви демонструєте дитині правильну поведінку під час онлайн-спілкування, а ще повідомляєте вчител(ю/ьці), що учень/учениця під наглядом дорослого. Батькам/дорослим членам родини учнів 2–4 класів радимо «показуватися» педагогу на початку занять.
4. Чого не треба робити:
- — втручатися в урок, підказуючи відповіді;
- — робити зауваження дитині (крім випадків, коли вона вимикає камеру або/і відвертає увагу на сторонні справи;
- — приносити школяру смаколики або напої під час уроку (нечемно й небезпечно для ґаджета).
5. Водночас на перервах давайте дитині перекуси (пиріжки, нарізане яблуко, горіхи, сир тощо) й обов’язково — попити.
6. Нагадуйте про візити в туалет: дискомфорт цього різновиду завжди спричиняє неуважність і нетерплячість, а відтак — неминучі помилки.
7. Перед заняттями переконайтеся, що в кадрі — охайно. Вам буде комфортніше, якщо в частині кімнати, яку видно у вебкамеру, завжди буде лад. Якщо дитина навчається через Zoom, можна розмити тло або обрати фон із пропонованих застосунком, однак вихідний інтернет-трафік при цьому збільшується.
8. Пам’ятайте, що через повітряні тривоги в місцевості, де перебуває вчитель, уроки можуть перериватися, зміщуватися в часі тощо. Не нервуйтеся самі й привчайте дитину виявляти гнучкість і не засмучуватися, що навчальний день затягнувся. Продумуйте наперед варіанти «якщо — то» і для себе, і для дитини.
9. Провітрюйте кімнату, де займається дитина, якомога частіше. Більше кисню — менше втомлюватиметься дитина.
10. Якщо ваша дитина вже навчилася набирати текст на клавіатурі, нагадуйте їй: якщо щось незрозуміло, можна не лише запитувати вголос, а й писати вчителю в чат Zoom під час уроку або в месенджер після уроків. Наставник відповість обов’язково, хай і не одразу.
11. Цікавтеся в учителя, які програми/сервіси він/вона використовує для занять, які способи контролю. Приміром, якщо вчитель(ка) створює тести в гугл-формах, обов’язково почитайте, що це таке. Якщо ваша дитина створює презентацію — «пограйтеся» із застосунком, у якому вона працює. Так ви хоча б розумітимете, що і як ваша дитина робить.
12. У перервах між онлайн-уроками пропонуйте дитині порухатися: поприсідати, повіджиматися, покачати прес, постояти в планці тощо — разом із вами. Додаючи такі фізкультхвилинки, ви допомагаєте мозку дитини перепочити, отримати більше кисню
Що варто зробити після останнього уроку:
Погодуйте дитину гарячим обідом, навіть якщо давали їй перекуси на перервах. У багатьох дітей, зокрема в хлопчиків, неусвідомлений голод стає головним чинником дратівливості. І безумовно в усіх дітей відчуття голоду спричиняє нетерплячість і неуважність!
Відправте школярика на свіже повітря, якщо безпекова ситуація і погода дозволяють. Це обов’язково! Ви маєте компенсувати час, проведений перед екраном ґаджета, рухом. Так, похід до крамниці по хліб теж рахується. Але якщо поряд є безпечне місце, щоби дитина побігала, — хай обов’язково побігає! Що більше часу дитина проводить у чотирьох стінах, то важче витягти її надвір. А без регулярних прогулянок дитина почне скаржитися на головний біль, швидко втомлюватиметься і частіше дратуватиметься.
Онлайн-класи можуть створити в дитини відчуття ізоляції. Після уроків старайтеся влаштовувати дитині зустрічі з друзями. Можна домовлятися з батьками про «ігрові побачення» в парку абощо.
Онлайн-уроки й виконання домашки після них вимагає від школяриків більшої самодисципліни, ніж в очній школі. До того ж дитина може виконати завдання, але забути його відправити, надіслати не в той чат тощо. Тому обов’язково контролюйте, чи всі завдання і чи правильно відправила дитина.
І насамкінець — кілька покликань на актуальні й цікаві публікації
Навіщо дітей у початковій школі навчають працювати з ментальними картами? Про переваги такого способу систематизації нових знань читайте в матеріалі
Чому вашу дитину навчають створювати ментальні карти
Крім того, ваші діти використовують у своєму навчанні блок-карти. Чим блок-карта відрізняється від ментальної карти і яку користь приносить дитині, дізнайтеся зі статті
Що таке блок-карта
Бажаємо життєстійкості вам і вашим дітям!
Поділіться цією сторінкою
03.10.2022