Як навчити дітей поводитися з грошима
6 порад для батьків, які хочуть виховати фінансово грамотних, ощадливих і працелюбних дітей
Економне господарювання, заощадження, здатність витримати спокусу заради накопичення коштів на омріяну дорогу річ — ці навички не з’являються самі. Виробити їх допоможуть кілька порад від педагогів, психологів та консультанта з родинних фінансів.
1. Дозволяйте дитині слухати, як ви обговорюєте сімейний бюджет
Дитина вчиться життєво важливим навичкам і засвоює необхідні знання, передусім спостерігаючи, як ви справляєтеся з проблемами. Зокрема те, як ви розв’язуєте фінансові питання.
Деякі батьки побоюються, що 6–10-річні діти не здатні зберігати таємниці, тому взагалі уникають обговорювати у їхній присутності питання фінансів. Та все ж навіть першачку не зашкодить послухати, як ви обговорюєте регулярні повсякденні витрати! Він має вивчати, що потрібно для щоденного життя родини, та поволі зрозуміти, які його «хотілки» ви можете час від часу виконувати, а які забаганки вважаються у вашому домі за непотрібну розкіш.
Отож сміливо обговорюйте у присутності дітей тижневий сімейний бюджет і те, на що можна витратити гроші, а на чому заощадити. Більш того, дозволяйте їм брати активну участь у таких розмовах: ставити запитання, висловлювати власну думку.
Якщо дитина наївно запропонує щось неприйнятне, не смійтеся з неї і не обурюйтеся! Просто поясніть, чому її пропозиція не є слушною або чому ви не можете виконати її прохання щось купити.
Обов’язково розповідайте дитині, скільки ви працюєте, щоб отримати зарплату, а ще — скільки годин/днів вам треба працювати, щоби купити ту чи ту річ. Так на практичних прикладах дитина поволі зрозуміє, що таке гроші, звідки вони беруться, яких зусиль батькам вони коштують і як їх витрачати раціонально.
Півтора літра успіху: неочевидний чинник, що впливає на навчання
2. Видавайте щотижня певну суму кишенькових грошей
Кишенькові гроші - це не забаганка багатих, а тренування з раціонального їх використання для дитини! Тижнева сума не має бути значною. Її має вистачати, приміром, на п’ять пиріжків у шкільній їдальні та жуйку. Сенс у тому, щоб дитина навчилася «розтягувати» отриману суму до наступного «траншу» — хай навіть методом проб і помилок. Ви можете і повинні радити, як ці гроші витратити з розумом, але не обмежуйте у праві їх витратити на свій розсуд.
3. Платіть дитині за додаткову допомогу по господарству
У дитини мають бути обов’язковий до виконання перелік хатніх обов’язків, і за них платити не слід. Мамі ж ніхто не платить за те, що вона вечерю готує, а татові — що возить родину на продовольчий ринок машиною, а щосуботи пилососить усю квартиру! Та якщо дитина хоче заробити більше кишенькових грошей, дайте їй змогу це зробити, виконуючи додаткову посильну роботу по господарству!
Сімейний і дитячий психолог Кім Абрахам пояснює: коли діти отримують гроші не «просто так» чи «на вимогу», а за виконану впродовж тижня додаткову роботу, у них не розвивається шкідливого уявлення, нібито батьки зобов’язані їм ці гроші видавати. Більш того, діти приходять до розуміння: докладені зусилля винагороджуються обов’язково, хай і не одразу. І навпаки — щоб отримати винагороду, потрібно попотіти.
Між безвольністю та зацикленістю: виховуємо в дитини здорову наполегливість
4. Заведіть родинну традицію грати в гру на кшталт «Монополії»
Фінансові знання молодший школяр може почати освоювати в грі на фінансову тематику. Консультант з особистих фінансів Аарон Лік в інтерв’ю одному з авторитетних американських видань розповів: навіть 7-річки, яке ледве-ледве навчилися рахувати, схоплюють правила «Монополії» на льоту. У процесі гри вони засвоюють саму ідею грошей як засобу обміну та накопичення капіталу, логіку грошових операцій тощо.
5. Подаруйте дитині скарбничку й допоможіть обрати мету для заощаджень
«Що раніше вони засвоять ази фінансової грамотності, то краще!», — сказав пан Лік. За його словами, його власна донька в 11-річному віці почала отримувати кишенькові гроші на дебетову картку й самостійно відкладати 10 % з цих коштів на інший — депозитний — рахунок. А вже за рік дівчинка зрозуміла, що таке банківські відсотки й інвестиції!
Однак для молодшого школяра заводити дебетову картку зарано, — застеріг фінконсультант. Найкраще, щоб 7–10-річна дитина отримувала кишенькові гроші готівкою. Безгорівка - це надто абстрактно, це вже наступний етап після того, як дитина засвоїть поняття готівкових грошей та правила поводження з ними.
Заощадження на якусь конкретну (відносно недорогу) покупку першачок може відкладати в скарбничку. Діти, які намагаються зібрати гроші на бажану покупку, не лише усвідомлюють цінність грошей, правила їх накопичення, а й вчаться не піддаватися спокусам і уникати імпульсних покупок.
6. Подавайте дитині приклад розумного поводження з грошима
Якщо ви самі витрачаєте гроші економно, плануєте покупки заздалегідь, не ведетеся на рекламу чи акції, не живете в борг, щомісяця хоч трохи додаєте до заощаджень на депозиті, — ваша дитина вчитиметься робити так само! Наголошуйте: ви ведете ощадливий спосіб життя не стільки тому, що мало заробляєте, а тому, що бажаєте витрачати з розумом і найбільшою користю те, що зароблено тяжкою працею.
13.04.2021