Як вивчальне читання може покращити успішність вашої дитини
Дізнайтеся, як навчити школярика читати уважно й вдумливо, швидше виконувати домашні завдання й краще навчатися
Читання — це більше, ніж просто декодування друкованих символів у слова й речення. Це навичка, яку можна розвивати й удосконалювати із часом. Не хвилюйтеся, якщо вашій дитині важко зрозуміти певний текст. Існують ефективні техніки читання, які молодші школярі можуть опанувати й використовувати, щоб полегшити собі навчання.
Як батькам, вам важливо розуміти, що існують різні цілі читання. І кожна з них потребує власної техніки опрацювання тексту. Можливо, вас у школі не навчали такого, але ніколи не пізно вдосконалюватися й розвиватися — разом із дитиною, заради підвищення її шкільної та життєвої успішності!
Розгляньмо різні техніки опрацювання тексту, які відповідають різним цілям читача. Розрізняючи їх і застосовуючи ту чи ту техніку відповідно до мети читання, ви можете допомогти своїй дитині стати більш упевненим читачем і засвоювати з навчальних текстів усі необхідні знання, витрачаючи на це мінімум часу й нервових клітин.
Яким буває читання: техніки, яких у школі вас не навчали (принаймні, цілеспрямовано)
1. Любите читати для задоволення або загального розвитку, зокрема популярну художню літературу, статті в мас-медіа, пости в соцмережах? Це називається екстенсивним читанням. Єдине, що варто знати про цю техніку: вона базова й не потребує володіння особливими навичками. Вам не потрібно свідомо зосереджуватися або докладати зусиль, щоб зрозуміти те, що ви читаєте.
2. Ознайомлювальне читання (побіжний перегляд) ви використовуєте, обираючи книжку в бібліотеці чи книгарні. Розглядаєте обкладинку, прочитуєте ім’я автора й назву, затим — анотацію і відгуки, першу сторінку тексту твору, ознайомлюєтеся з ілюстраціями, у разі потреби (якщо це не художня література) — з назвами розділів у змісті. Ваша мета — зрозуміти, чи цікава й/або потрібна вам ця книжка, чи ні. (Так само ви читаєте стрічку новин, тиснучи на покликання, лише якщо заголовок здався цікавим.)
3. Вибіркове (реферативне, сканувальне) читання — це коли ви шукаєте відповідь на конкретне запитання й зосереджуєтеся лише на відповідному розділі, сторінці чи абзаці. Так ви користуєтеся словниками, довідниками, науковими виданнями, атласами тощо.
4. Нарешті, вивчальне (також відоме як глибоке, інтенсивне, аналітичне, критичне або творче) читання — найскладніша й найкорисніша техніка, оскільки допомагає по-справжньому засвоїти інформацію, викладену в підручниках або серйозних літературних творах.
Важливо, щоб ваша дитина, засвоївши в першому класі базову техніку читання, затим почала опановувати вивчальне. Саме воно дає змогу читачу видобувати зміст із тексту, аналізувати його й установлювати зв’язки між новою інформацією та раніше набутими знаннями. Без усього цього дитина не зможе зрозуміти й запам’ятати прочитане.
Чого треба навчитися дитині, щоб вивчально читати?
Осмислено взаємодіяти з текстами учням дають змогу такі вміння — складники вивчального читання:
прогнозування;
поставлення запитань;
уточнення (з’ясування);
узагальнення (підсумовування);
оцінювання.
Прогнозування
Намагаючись передбачити, про що йдеться в тексті, до яких висновків він підводить читачів і чого вони можуть навчитися з нього, учні активізують свої попередні знання й формують власні очікування щодо того, про що йтиметься далі. Це допомагає зосередитися на тексті, зрозуміти його зміст, зацікавлює, створює позитивний досвід читання й мотивує дітей читати далі.
Поставлення запитань
Ставити запитання — це не лише ознака інтересу, а й навичка, яка допомагає дітям глибше розуміти прочитане. У такий спосіб школярики можуть відділити важливу інформацію від другорядної, скласти план тексту, уточнити незрозумілі поняття й критично проаналізувати зміст.
Уточнення (з’ясування)
Щоб не заплутатися в тексті й розуміти, про що йдеться, школярики мусять навчитися розпізнавати, коли вони «застрягли», і з’ясовувати для себе будь-які незнайомі слова чи поняття, використовуючи словник, звертаючись за допомогою до вчителів або однокласників, просто ще раз перечитуючи речення. Вчасно уточнюючи інформацію, діти краще розуміють і засвоюють матеріал.
Узагальнення (підсумовування)
Цей прийом допомагає дітям запам’ятовувати прочитане й упорядковувати свої думки. Визначаючи основні ідеї та ключові моменти тексту, діти краще засвоюють інформацію, використовують її для формування власних ідей і думок.
Оцінювання
Дитина має не просто прочитати, зрозуміти й запам’ятати зміст публікації. Вона його повинна зіставити з уже наявними в неї знаннями й життєвим досвідом, а також скласти власну думку про текст.
Без цього останнього кроку школярики звикають сприймати все надруковане як беззаперечну істину й не можуть відрізнити вірогідну інформацію від фейку. Задіявши скепсис і критичне мислення, дитина перевіряє, чи вірогідна нова інформація, чи немає в поглядах автора упередженості, нарешті, чи добре розуміє тему. У сучасному світі, де інформація є легкодоступною, а дезінформація широко розповсюджена, ця навичка важлива як ніколи!
Якщо ваша дитина навчається за освітньою системою «Світ чекає крилатих», будьте впевнені, що вчитель щодня допомагає їй засвоїти вміння читати вивчально на базовому рівні, а також застосовувати його прийоми як у навчанні, так і в реальних життєвих ситуаціях.
Як допомогти дитині засвоїти навички вивчального читання швидше
1. Нагадуйте дітям про важливість з’ясування значень незнайомих або невідомих слів і понять, з якими вони стикаються. Активний пошук інформації допомагає долати відчуття безпорадності й нудьги, які охоплюють як дорослих, так і дітей щоразу, коли текст, який вони читають, стає для них незрозумілим. Це також підтримує їхній інтерес й увагу на належному рівні.
2. Якщо дитина читає текст, у якому багато нових для неї відомостей, попросіть її підсумовувати (коротко переказувати своїми словами, узагальнювати) кожен прочитаний абзац. Хай уявить себе вчителем, а вас учнем. Пояснюючи зміст вам, вона гарантовано зрозуміє його сама.
3. Пропонуйте дитині читати вголос і виразно, якщо текст містить довгі речення. Що довшим є фраза, тим важче її зрозуміти й запам’ятати. Логічні паузи під час читання вголос ділять кожне речення на більш осяжні, а відтак зрозумілі частини.
4. Просіть вашого школярика ставити запитання до тексту перед прочитанням і в процесі читання: від простих уточнень до більш складних — про причини, наслідки, висновки тощо.
5. Заохочуйте дитину встановлювати зв’язки між тим, що вона читає, і власним досвідом, думками, попередніми знаннями. Обговорюйте з нею зміст і просіть оцінити, чи можна вірити прочитаному, чи цікаво було читати, чи все зрозуміло, чи принесе ця інформація користь і в яких ситуаціях. Хай син (донька) вчиться висловлювати власні думки й погляди.
Дотримуючись цих порад, ви допоможете своїй дитині швидше стати впевненим і здібним читачем. Це принесе їй користь не лише в навчанні, а й в особистому й професійному житті.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
19.12.2023