Як допомогти дитині подолати прокрастинацію й досягти кращих результатів у школі
Вам набридло постійно нагадувати своєму школяру братися за домашнє завдання? Дізнайтеся про найкращі батьківські хитрощі, які допоможуть сформувати корисні звички…
Складно посадити сина (доньку) виконувати домашку? Намагання відкладати все на потім, відсутність мотивації, відволікання на цікавіші заняття — все це ставатиме на заваді успіху дитини в школі й у дорослому житті.
Однак існують прості й ефективні способи допомогти школярику подолати ці перешкоди, більш того — розвинути позитивні звички для успіху в навчанні й інших починаннях. У цій статті ми розглянемо кілька прийомів, які батьки можуть використовувати, щоб допомогти дітям керувати своїм часом, уникати прокрастинації й досягати кращих результатів у школі.
Навчайте дітей визначати пріоритети
Ключем до успіху в цій справі є вміння розставляти пріоритети — тобто визначати цілі, яких школяр хоче досягти, а також того, які завдання наближують досягнення її, а які — перешкоджають виконанню планів. Таке вміння допомагає бути успішними, організованими й ефективними не лише дорослим бізнесменам, а й кожному, хто поставив перед собою будь-яку мету. Визначати цілі, головні справи й другорядні, складати план їхнього виконання дитині треба навчитися ще в початковій школі!
Розпочніть зі складання спільно з сином (донькою) списку навчальних цілей, а також переліку справ, які вона має робити, щоби досягти визначених цілей. Також варто навчити школярика розрізняти пріоритетні й менш важливі справи, пояснювати наслідки виконання / невиконання кожної і визначати порядок виконання їх.
Прищеплюйте звичку планувати свій час
Допоможіть дитині опанувати базові навички тайм-менеджменту. Розпочніть із такого: навчайте її оцінювати, скільки часу займе те чи інше завдання, перед тим, як вона за нього візьметься. Наступним кроком має стати планування її дня (з вашою допомогою), під час якого дитина розподілятиме час як на обов’язкові завдання, так і на дозвілля.
Більше про планування: Допоможіть дитині стати організованою
Створіть тихе й зручне місце для виконання домашніх завдань
Місце, відведене для навчання дитини може сприяти прокрастинації чи, навпаки, запобігати їй. У боротьбі з відкладанням справи на потім головне — розпочати цю справу, а в процесі — якнайрідше відволікатися. А щоб після кожного відволікання школярику було легше повернути увагу на справу, батьки мають створити відповідне довкілля.
Так, на поверхні робочого столу не має бути нічого, чого дитина не використовує, виконуючи домашнє завдання. У кімнаті — якнайменше чинників, які відвертають увагу від уроків: іграшок, електроніки, хатніх улюбленців, гучної музики, сторонніх людей тощо.
Більше про те, як організувати Робоче місце школяра
Розбивайте великі завдання на частини
По-перше, привчайте сина (доньку) їсти слона, порізавши його на маленькі, придатні для споживання стейки. Такий прийом допоможе вашій дитині почуватися не ошелешеною обсягом завдання, а впевненою в тому, що вона доведе справу до кінця. Мовляв, нехай список справ довгий, зате кожна — нескладна і її можна швидко виконати!
По-друге, навчіть дитину зосереджуватися на одному кроці за раз. Розбивши великий проєкт на низку менших, посильних завдань, установлюйте щоденні цілі для завершення їх. Встановіть дедлайни для виконання цих менших завдань і проєкту загалом.
Інакше кажучи, ставте перед малечею завдання не «поробити всі задані уроки», а «1) розв’язати задачу й 5 виразів із математики; 2) скласти 5 речень про улюблену книжку; 3) повторити 10 англійських слів, вивчених учора; 4) завершити ліпити з пластиліну фігурку киці». Поглянувши на кожну справу окремо, ваш син (донька) вигукне: «Та це легкотня!» — і візьметься до роботи.
Заохочуйте й винагороджуйте за вчасне виконання завдань
Одним з ефективних методів заохочення швидко і якісно завершувати роботу є винагорода за докладені зусилля. Передусім батьки повинні хвалити дитину, коли вона працює ефективно і доводить справу до кінця.
Залежно від масштабу й важливості виконаного завдання винагородою може стати усна похвала, дозвіл подивитися мультик на планшеті або влаштувати вдома чаювання з друзями. Батьки також можуть заохочувати дітей, дозволяючи їм обрати, яку піцу замовити, або спланувавши цікаву прогулянку на вихідних… Головне — знайти заохочення, яке мотивуватиме дитину. У такий спосіб батьки можуть заохотити сина (доньку) працювати старанніше й завершувати будь-яку роботу вчасно.
Щире, змістовне спілкування з батьками, їхня допомога, заохочення й похвала, формування корисних звичок і встановлення досяжних цілей допоможуть будь-якій дитині приборкати бажання відкладати справи на потім. З вашою допомогою вона здобуде корисні вміння у сфері тайм-менеджменту, виробить звичку ефективно завершувати роботу й отримуватиме задоволення від успіхів у навчанні. Почніть уже сьогодні — і побачите позитивні зміни, які відбудуться в житті дитини завдяки застосуванню цих простих, але ефективних прийомів!
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
06.12.2023