Чому вашій дитині варто читати комікси
Якісний дитячий комікс може розв’язати не одну проблему вашої дитини
Багато батьків вважають комікси не гідним уваги видом літератури - розвагою для лінивих. Так, комікси на початку ХХ століття друкувалися серіями на сторінках газет лише для того, щоб збільшити тиражі: діти просили батьків купити черговий примірник видання, щоб прочитати продовження мальованої історії. Та комікс еволюціонував. Він не тільки став випускатися у формі журналів, а й продовжує розвиватися якісно - і за формою, і за змістом. Нині в українських книгарнях багато якісних зарубіжних і вітчизняних коміксів для дітей, які можуть зайняти гідне місце в дитячій бібліотеці.
Комікси здобувають усе більшу популярність не лише тому, що простіші для сприймання за традиційні книжки. Вони дають кілька важливих переваг дітям, які лише недавно навчилися читати. Які ж переваги дитині дає читання коміксів?
Комікси додають упевненості недосвідченим читачам
Не всі діти посидючі. Не всі діти освоюють техніку читання швидко. Є діти, які легко і швидко читають, але яким складно зрозуміти й уявити прочитане. До того ж не всім дітям, які щойно навчилися читати, хочеться застосовувати цю навичку у вільний від школи час. Надто це вже схоже на урок чи виконання домашки! Через це книжка може сприйматися як нудний обов’язок чи навіть… покарання.
Комікси пропонують дитині спрощений доступ до літератури. По-перше, картинок більше, ніж тексту, а тонкий журнал-випуск не лякає малечу своїм обсягом. По-друге, комікси завжди захопливі: мають цікавий, динамічний сюжет із несподіваними поворотами. По-третє, дитина може прочитати цілу графічну новелу за такий самий час, який би вона витратила на один чи два розділи традиційної книжки. Таке досягнення мотивує дитину до подальшого читання — і з часом вона обов’язково зважиться на товстий том без картинок!
Читаючи комікси, діти збагачують ерудицію і словник…
Кожен кадр коміксу рівнозначний абзацу тексту. Тому текст у кадрі — це ключове речення чи репліка, що передає головний зміст. Роль малюнка — доповнити цей зміст подробицями і зробити текст зрозумілим на сто відсотків.
Отож автори текстів сміливо використовують у коміксах навіть слова, значення яких діти можуть і не знати (технічні терміни, застарілі слова, різноманітні поняття і явища тощо). Адже художники навчені будувати малюнок так, щоби маленький читач без сторонньої допомоги зрозумів значення будь-якого нового слова!
До того ж дитина запам’ятовує нові слова й поняття з коміксу набагато швидше, ніж із підручника! Читаючи комікс, дитина відчуває певні емоції, подумки оживляє картинки, перетворюючи їх на мультфільм. Візуальна й емоційна складова допомагають мозку якісніше запам’ятати нову інформацію.
Читачі коміксів розвивають критичне мислення й емоційний інтелект
На кожній картинці коміксу його персонажі не лише щось говорять. Вони діють і… виражають різноманітні емоції. Аби зрозуміти все, що відбувається, дитина має не лише уважно роздивитися картинку і прочитати короткі репліки. Вона мусить проаналізувати, розшифрувати все недосказане, але виражене художником і письменником: що відбулося в проміжку між двома подіями, які емоції переживає кожний персонаж і чим вони викликані. Можливо, на картинці є підказка, як розвиватимуться події далі, але персонажі її не бачать…
У традиційній книжці це все виражається словами. А читач коміксу має самостійно дійти певних висновків, оцінювати, прогнозувати…
Комікс може ознайомити дитину з творами, які в оригіналі для неї заскладні
Діти часто вважають нудними біографії видатних людей, міфи різних народів, класичні літературні твори. Проблема в тому, що мова цих книжок здебільшого складна, а описані реалії — не знайомі та не зрозумілі для молодших школярів. Якось один 10-класник зізнався нам: “Ну не можу я дочитати “Хіба ревуть воли, як ясла повні”! Я просто не розумію, що там відбувається”. Коли ми поставили кілька уточнювальних запитань, виявилося: хлопець зовсім не знав історичних і побутових реалій, тому не міг уявити “картинки в голові”. Якщо така проблема виникає у старшокласників, то що вже казати про 6-10-річних дітей...
Якісна адаптація такої книжки у вигляді коміксу більш приваблива для недосвідчених читачів. Приміром, завдяки одній такій серії коміксів у США вже кілька поколінь виросли, знаючи напам’ять сюжети й найвідоміші репліки персонажів усіх п’єс Шекспіра та інших класичних творів англійської й американської літератури.
Так, далеко не всі діти пізніше прочитали оригінали цих творів. Однак якби цих коміксів не створили, більшість їхніх маленьких читачів виросли б цілковитими невігласами…
Для втомлених батьків читати комікси дітям на ніч… фізично легше
Діти молодшого шкільного віку, виснажені власним трудовим днем, прагнуть уваги й ласки. Однак не завжди батькам вистачає енергії прочитати «ну ще одну сторіночку».
А от узявши в руки комікс, ви можете вмоститися з дитиною на ліжку й по черзі озвучувати репліки різних персонажів. Син чи донька розглядатиме картинки, пояснюватиме вам, що відбувається на кожній. А ви розслаблено киватимете головою й дякуватимете долі, що сьогодні нема потреби читати вголос черговий безкінечний розділ «Мері Поппінс»…
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
15.02.2022