Як виростити з дитини хорошого командного гравця
Знати й застосовувати правила роботи в команді корисно не лише у спорті, а й у кар’єрі та особистому житті
В посібниках освітньої системи “Світ чекає крилатих” дуже багато завдань, які слід виконувати колективно. Упродовж кожного шкільного тижня діти працюють над колективним творчим проєктом. Словом, принаймні половину часу в класі діти працюють парами, в групах чи всім класом.
З якою метою школа навчає дітей доходити згоди та співпрацювати
Школа має випустити у широкий світ молоду людину, яка буде не лише добре освіченою, а й соціально адаптованою. Це означає, що за шкільні роки учень має навчитися, зокрема, навичок, які знадобляться йому у виші, на першому робочому місці та в родинному житті:
- просити й надавати допомогу, не соромлячись і зберігаючи гідність;
- поважати результати роботи інших і робити свій внесок у спільну справу;
- терпляче чекати на свою чергу;
- використовувати для проєкту свої сильні сторони та залучати інших людей, аби підсилити проєкт у слабких місцях;
- свідомо вибудовувати стосунки;
- домовлятися: досягати компромісу, знаходити рішення, виграшні для всіх залучених сторін;
- довіряти оточуючим;
- делегувати завдання;
- бути толерантним до інших людей;
- розуміти емоції інших людей та контролювати власні тощо.
Нагоду розвивати всі ці та багато інших соціальних навичок освітня система “Світ чекає крилатих” надає щодня і щогодини. Завдання батьків - давати удома дітям можливість практикуватися у командній діяльності.
Школярики мають відпрацьовувати здобуті у “штучному середовищі” школи навички на реальних життєвих ситуаціях: у родині та з позашкільними друзями. Які ж ситуації можуть запропонувати батьки своїй дитині для розвитку навичок роботи у команді?
1. Секція командного виду спорту з хорошим тренером
Тут не так важливо, який спорт, як те, що він не індивідуальний, а саме командний, і чи хорошим педагогом є конкретний тренер. Саме від нього залежить, набуде дитина впевненості у собі - чи зламається під тиском.
Ніхто не може передбачити, чи досягне ваша дитина хоч якихось успіхів у цьому виді спорту. Однак можна гарантувати: крім спритності, сили, гнучкості та витривалості дитина здобуде вміння змагатися з власним попереднім результатом, з товаришами по команді, а головне - спільно з ними як член команди - із командою супротивника. Кожне тренування буде уроком здобуття і закріплення всіх навичок, які ми перерахували вище.
2. Щоденні домашні обов’язки
Дайте постійне доручення старшим дітям допомагати молодшим виконувати домашні завдання. У процесі й ті, й ті навчатимуться допомагати іншим і приймати допомогу, спільно добиватися бажаного результату, бути толерантними одне до одного тощо.
Домашні справи теж можна виконувати всією родиною. Прибирання йде швидше, коли діти та дорослі розподіляють обов’язки й наввипередки працюють, аби навести чистоту. Сортування і складання випраних і висушених шкарпеток, миття машини, підготовка грядок навесні та ще багато інших справ теж можуть стати колективною та узгодженою діяльністю.
Усією родиною приготуйте печиво, спечіть пиріг або навіть приготуйте цілий обід: обговоріть рецепт, розподіліть, хто що робитиме, і просто зробіть це! Навіть якщо допомога молодших дітей буде у сфері “подай-притримай-принеси”, вони відчуватимуть гордість за те, що працювали нарівні з дорослими та зробили істотний внесок.
3. Веселе й цікаве дозвілля
Придбайте цікаву настільну гру та присвячуйте один-два вечори грі всією родиною. Не лише дітям, а й дорослим часом корисно попрактикуватися у співпраці, досягненні компромісів та чеканні своєї черги.
Займіться з дитиною артпроєктом. Колаж, мозаїка, пазл на 1000 елементів, місто з лего-кубиків, будиночок для кота надворі... Основне, аби над проєктом працювали не просто хтось із дорослих, а дорослий і дитина разом. Двоє - теж команда!
Нарешті, переглядайте фільми, читайте книжки про командну роботу та обговорюйте їх у родинному колі. Буде весело і цікаво, а дитина всотуватиме писані й неписані правила роботи в команді.
Читайте також:
27.01.2021