Календар школярика: свята січня (частина І)
Дізнайтеся, які народні, державні та незвичайні міжнародні свята вивчатимуть і відзначатимуть діти в першій половині січня
1 січня — Новий рік
Свята й пам’ятні дати січня молодші школярі вивчають аж у середині місяця, коли свято Новий рік уже минуло. Та все одно їм цікаво дізнатися про традиції святкування Нового року в інших країнах світу. А ще є Східний Новий рік, що відзначається в лютому...
1 січня — Всесвітній день миру
Повна назва цього свята — День всесвітніх молитов про мир. Цей день започаткувала католицька церква. Заклик молитися за мир у всьому світі припав до душі не лише католикам. Ініціативу підхопили інші конфесії та представники інших світових релігій. Урешті ООН надала заходу офіційний статус всесвітнього дня.
3 січня — День соломинки (для коктейлю)
Саме цього дня 1888 року американський підприємець Марвін Стоун запатентував винайдену ним трубочку для пиття коктейлів. Він виготовив її з так званого манільського паперу. Це папір жовтуватого чи коричневого кольору, який виготовляється з абаки (інша назва — текстильний банан, росте на Філіппінах). Цей папір використовують, зокрема, для пакування харчових продуктів.
Із середини XX ст. і до 2010-х рр. коктейльні трубочки виготовлялися із пластику. Коли стало зрозуміло, що пластик небезпечний для довкілля, виробники почали поступово повертатися до паперу й картону.
7 січня — Різдво
Хоча на час розгляду теми свят січня Різдво Христове вже минуло, молодші школярі, що навчаються за освітньою системою “Світ чекає крилатих”, мають змогу ознайомитися з іноземними традиціями навколо нього. Обов’язково розпитайте вашу дитину, що нового вона дізналася на уроках і читаючи посібник-журнал.
10 січня — Всесвітній день метро
10 січня 1863 року в Лондоні відкрили найпершу у світі лінію метрополітену. Маршрутом завдовжки 6 км курсував... паротяг із кількома вагонами. Уявляєте, як дихалося в тунелях і на всіх сімох станціях метро? Лише 1890 року рейками лондонської підземки рушив електричний локомотив.
Радимо не плутати це міжнародне свято з днем народження Київського метрополітену, який відзначається 6 листопада. Саме в той день 1960 року він розпочав перевозити пасажирів між п’ятьма першими станціями на маршруті від “Вокзальної” до “Дніпра”.
11 січня — Всесвітній день спасибі
Інша популярна назва свята — Міжнародний день слова “дякую”. Святкування ініціювали міжнародні організації ЮНЕСКО й ООН, аби спонукати людей частіше висловлювати вдячність. Слова вдячності поліпшують настрій і того, кому дякують, і того, хто цю вдячність висловлює. Щира подяка сприяє встановленню взаєморозуміння, а також... поліпшує фізичне і психічне здоров’я! Люди, що часто відчувають і висловлюють вдячність, менше хворіють і почуваються щасливішими.
13 січня — Щедрий вечір (свято Маланки), старий Новий рік
У XVI столітті російська та ще кілька помісних православних церков відмовилися перейти з недосконалого стародавнього юліанського календаря на більш точний григоріанський, тобто перескочити на 10 днів уперед. Тому аж до 1918 року в Україні, як і в усій колишній Російській імперії, календар відставав від світового аж на два тижні.
До впровадження нового календаря люди не могли звикнути дуже довго. Зокрема, Новий рік усі й далі неформально святкували за старим стилем. Традиція закріпилася. Навіть нині багато українців відзначають Новий рік двічі — у ніч на 1 січня, а затим — у ніч на 14 січня.
Третя неділя січня — Всесвітній день снігу
Свято снігу винайшли люди, залюблені в зимові види спорту, — лижники. 2012 року Міжнародна федерація лижного спорту ініціювала перший сніговий фестиваль. На гірськолижних курортах 20 країн діти й дорослі взяли участь у змаганнях на ковзанах, сноубордах і, звісно ж, на лижах.
Свято сподобалося міжнародній спільноті спортсменів і аматорів зимового спорту, що нині його проводять у третю неділю січня всюди, де взимку випадає сніг. Якщо ви цими вихідними маєте нагоду хоч би в сніжки з дітьми погратися, обов’язково скористайтеся нею!
17 січня — День дітей-винахідників
Ви знали, що шрифт для незрячих, який нині використовують у всьому світі, винайшов 15-річний Луї Брайль? А позначення “+” і “-” для електричного заряду — теж підліток, майбутній видатний американський президент Бенджамін Франклін? А світлодіодні нашийники для тварин — 11-річний кенієць Річард Турере?
Це свято слугує нагадуванням, що всі діти — дивовижно допитливі й мають природний потяг до творчості. Місія дорослих — зберегти цю іскру, не дозволити їй загаснути.
20 січня — День обізнаності про пінгвінів
Кожен знає цих кумедних створінь, що мешкають на крижаних просторах Антарктиди. Однак що насправді ви знаєте про цих птахів? Як вони витримують неймовірні морози? Де знаходять поживу в сніговій пустелі? Як їм вдається висидіти й виростити пташенят? Чи переживе цей вид глобальну зміну клімату?
Шукати відповіді на ці та безліч інших запитань про чорно-білих нелетючих птахів закликає День обізнаності (поширення знань) про пінгвінів. Зауважимо, світова спільнота присвятила цим симпатичним птахам ще одне свято — 25 квітня. Воно називається День пінгвінів.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
18.01.2022