7 помилок батьків, які намагаються допомогти дитині надолужити пробіли в знаннях граматики
Часом ми, бажаючи для дитини найкращого, зокрема здобути високий рівень знань і навичок, перебираємо міру. Вимагаємо надто багато в надто короткі терміни. Очікуємо від учня початкової школи «дорослої», відповідальної поведінки. Хочемо, аби дитина постійно виявляла високу працездатність…
До вашої уваги сім головних помилок зразкових батьків, які прагнуть бачити свою дитину у верхніх рядках класного рейтингу успішності — і постійно засмучуються, бо вона не в ладах з орфографією чи розділовими знаками. Отож, великою помилкою є…
Не брати до уваги індивідуальних особливостей дитини. Вашій дитині може бути важче, ніж іншим дітям, засвоювати правопис через зовнішні обставини та індивідуальні особливості розвитку її мозку. Ви впевнені, що немає
інших чинників, що перешкоджають дитині швидко навчатися читанню та письму?
Змушувати дитину писати щодня великі диктанти або виконувати додаткові вправи з підручника в надії, що від цього буде результат. На жаль, кількість на якість у цьому випадку не перетвориться. Школяр тупо повторюватиме ті самі помилки.
Якщо з якихось причин учитель не може додатково позайматися з дитиною, а репетитор — теж не варіант, алгоритм ваших дій має бути таким:
1)виписуєте помилки дитини;
2) знаходите відповідні незасвоєні орфограми та правила;
3) разом із дитиною розбираєте ці теми, щоби вона зрозуміла не лише ЯК писати, а й ЧОМУ;
4) робите кілька вправ на кожне правило / набір орфограм;
5) заплановуєте кілька повторень (коли дитина робить вправу й активно вам пояснює орфограму / правило).
Форсувати процес навчання. Дитині не можна влаштовувати «інтенсиви» чи «краш-курси». Вона не айтішник, якому позаріз треба за місяць освоїти нову мову програмування. У дитини немає такого рівня мотивації — і витривалості.
Натомість розбирайте лише одну орфограму / правило за раз. Хай вона виконає разом із вами кілька завдань на закріплення: від найпростіших до складних, щоби дитина міцно засвоїла правопис. Загальний обсяг — як у стандартній класній чи домашній роботі, не більше!
Сердитися на дитину за помилки чи відсутність очікуваного вами результату. От у вас працездатність щодня однакова? Ви на роботі все виконуєте бездоганно? Ніколи-ніколи не лінуєтеся? Завжди виконуєте KPI? Кожен проєкт завершується шаленим успіхом? Нерозумно вимагати від дитини того, на що не здатні ви самі.
Натомість обійміть її та скажіть: «Ти впораєшся! Зараз розберемося з помилкою і вивчимо, як правильно. А потім — по морозиву!»
Порівнювати її успіхи з досягненнями інших. Один наш знайомий аматор спорту, який щороку бере участь у «Пробігу під каштанами», якось сказав: «Якби я порівнював себе з олімпійськими чемпіонами — то почувався б лузером. А якщо на гепарда рівнятися, то взагалі — заповзти під плінтус і померти».
Натомість послухайтеся стандартної поради посібників із самовдосконалення: порівнюйте сьогоднішній результат дитини з її ж учорашнім, позавчорашнім і т. д., причому так, щоби вона бачила: щодня досягається невеликий прогрес, який із дня на день «акумулюється» — і вже за тиждень видно різницю!
Акцентувати увагу дитини на помилці. На чому зосереджуєшся, те й запам’ятовується. Це ви для себе зауважте, що ваш син чи донька вперто пише «на жаль» разом. Не тикайте її носом у цю помилку.
Натомість доберіть вправу з цим словосполученням і подібними йому. Співставте «на жаль» і «на жаль» на конкретних прикладах їх вживання. Покажіть різницю в значеннях. Хай дитина концентрує увагу на правильному написанні!
Проводити дитині додаткові заняття впродовж тривалого часу — навіть на канікулах чи вихідних. Ви так узагалі відіб’єте охоту працювати!
Це старшокласник може побунтувати, а потім визнати: «Мам, я тут подумав — це ж не до пенсії мені додатково займатися, а лише поки дожену пропущений матеріал». А учню початкової школи до такої реакції ще рости й рости.
Натомість зацікавте дитину, мотивуйте її до додаткових занять. Чітко поясніть, скільки ці додаткові заняття триватимуть: «Будемо півгодини щобудня вчити правила — до канікул. А якщо надолужимо раніше, то тоді лише по кілька хвилин - у рамках «домашки». Будемо перевіряти, як ти вивчи(в/ла) нове правило».