Календар школярика: свята лютого (частина І)
Допитливим батькам і старанним учителям — про свята, що згадуються на сторінках посібників-журналів для 1-4 класів освітньої системи “Світ чекає крилатих”
2 лютого — День бабака
Свого часу бабак став головним метеорологом США лише тому, що бабаки там трапляються набагато частіше, ніж... їжаки й борсуки! Річ у тім, що ще давні римляни саме 2 лютого будили їжаків і спостерігали за їхньою поведінкою, аби передбачити весняну погоду. У Німеччині із цією самою метою з нір витягали борсуків.
Свято бабака прижилося в Україні не випадково. За українським народним повір’ям, на свято Явдохи (14 березня) бабак прокидається, вибирається з нори і тричі свище. Затим звірок знову лягає спати — аж до Благовіщення.
Отож після виходу на кіноекрани голлівудської комедії “День бабака” американське свято набуло популярності й в Україні. З 2009 року в Україні завжди є штатний бабак-синоптик, кожний прогноз якого неодмінно привертає увагу журналістів — навіть якщо цей прогноз далеко не завжди справджується.
Другий вівторок лютого (другий день другого тижня другого місяця) - День безпечного інтернету
Інтернет-мережа містить чимало небезпечного і шкідливого контенту, зокрема для дітей. До того ж засоби інтернет-зв’язку відчиняють двері зловмисникам, які можуть маніпулювати довірливими маленькими користувачами мережі й завдавати шкоди.
Аби захистити дітей у цифровому середовищі, світові гуманітарні організації ініціювали щорічне проведення в багатьох країнах Дня безпечного інтернету. Цього дня проводяться просвітницькі заходи, на яких дітей навчають правил безпечної поведінки в інтернеті, а дорослі обговорюють сучасні способи убезпечення маленьких користувачів.
Перша середа лютого — Всесвітній день читання вголос
Міжнародне свято започаткував у 2010 році міжнародний освітній проєкт LitWorld. Люди, які долучаються до святкової акції, мають зробити всього 4 кроки: вибрати книжку; зібрати зацікавлену нею аудиторію; провести годину-півтори за читанням книжки вголос; під час акції зробити кілька фото й розмістити їх у соцмережах із хештегами #Всесвітній_день_читання_вголос, #Читаємовголос, #WorldReadAloudDay тощо.
Це свято пропагує не лише читати гуртом і спілкуватися, обговорюючи прочитане. Воно надихає людей до читання — тобто до самоосвіти і просто — грамотності. Волонтери організують клуби читання вголос у малорозвинених країнах, аби зацікавити дітей і підлітків можливостями, які перед ними відкриває просте вміння читати. Багато молодих людей, яких свого часу долучили до акції, стверджують, що День читання вголос заохотив їх до отримання освіти і змінив їхнє життя на краще.
Січень-лютий — Новий рік за китайським календарем
Китайський Новий рік святкується набагато бучніше, ніж європейський. Він триває не одну ніч, а більш як два тижні! А ще дата початку святкувань щороку інша — східний календар засновано на фазах місяця, і Новий рік починається в день другого молодика після зимового сонцестояння.
Так, дата Нового року у 2022 році - 1 лютого, у 2023-му - 22 січня, у 2024-му - 10 лютого. Упродовж останнього тижня перед початком свята китайці, навіть якщо вони працюють на іншому боці земної кулі, обов’язково повертаються в рідну домівку — Новий рік потрібно відзначати разом із родиною!
Домівку ретельно прибирають, ураховуючи те, що під час святкувань не можна брати до рук віник — виметеш за двері щастя й удачу! Школи на цей час закриваються на канікули, підприємства зачиняються на перші кілька днів. Люди влаштовують бенкети, паради, вистави й обов’язково запускають феєрверки — щоби відігнати від сіл і міст злих духів.
9 лютого — Міжнародний день стоматолога
Кажуть, що людина молода доти, поки в неї є зуби, а хворі зуби призводять до погіршення здоров’я загалом. Завдяки стоматологам діти й дорослі не лише позбуваються болю і хвороб зубів і ясен. Вчасне звернення до стоматолога попереджає багато проблем зі здоров’ям. До того ж ці лікарі навчають кожного свого пацієнта правильно доглядати за своїм ротом. Отож цей день — чудова нагода привітати всіх знайомих стоматологів, зокрема тих, які лікують ваших дітей!
11 лютого — Всесвітній день хворого
Ініціював це міжнародне свято Папа Римський Іван-Павло II 1992 року, через рік після того, як у нього виявили невиліковну хворобу Паркінсона. За словами самого понтифіка, свято має на меті пропагувати необхідність якнайкращого, найдобросовіснішого догляду за хворими й недужими, полегшення їх страждань.
Будь-яка недуга робить людину вразливою, змушує її покладатися на підтримку й допомогу інших людей. І важливо, щоби кожен, хто лікує чи просто доглядає хвору людину, розумів: хворі люди потребують не лише медичних процедур і ліків, а й людського співчуття, уваги, поваги й моральної підтримки.
Отож цього дня в багатьох країнах світу відбуваються благодійні заходи, медичні організації та волонтери пропагують профілактику хвороб, здоровий спосіб життя. А в католицьких церквах проходять служби, під час яких віряни моляться за стражденних.
13 лютого — Всесвітній день радіо
Цього дня 1946 року вперше вийшло в ефір “Радіо ООН”. А свято започаткувала Генеральна конференція ЮНЕСКО 2011 року. Свято має нагадувати громадськості й урядам світу про те, що радіо було й залишається важливим засобом масової інформації, доступним навіть у найбідніших і найвіддаленіших регіонах світу. А ще — пропагувати свободу слова в ефірі та захищати право кожної людини на доступ до інформації.
15 лютого — Стрітення
Це релігійне свято православні християни відзначають на 40-й день після Різдва. Отже, на відміну від Масляної та Великодня, воно має фіксовану дату. Стрітення означає “зустріч”.
За біблійним переказом, саме цього дня немовля Ісуса батьки, за стародавнім звичаєм, принесли до Єрусалимського храму. У храмі їх зустрів дуже старий чоловік, на ім'я Симеон. Симеону колись напророкували, що він не помре й не знайде вічного спокою, поки не зустріне Сина Божого. Побачивши немовля, старець сповістив вірян, що цей маленький хлопчик — спаситель усього людства.
15 лютого — День комп’ютерника
Цього дня в 1946 році американські військові інженери представили першу універсальну електронно-обчислювальну машину — ЕНІАК. Саме цей день комп’ютерники вважають днем народження всіх професій, пов’язаних із комп’ютерами, і забезпеченням роботи самих комп’ютерів. Можна вітати програмістів, системних адміністраторів, розробників обладнання і фахівців усіх галузей, основним інструментом яких є комп’ютер.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
28.01.2022