Календар школярика: свята лютого (частина ІI)
Закінчення статті, присвяченої святам останнього місяця зими, про які дізнаються окрилені учні початкової школи...
17 лютого — Всесвітній день спонтанного прояву доброти
Хоча це свято з’явилося на початку 2000-х років, досі невідомо, де саме його започаткували. За однією версією — у США, за іншою — у Новій Зеландії. Невідомо також, хто й за яких обставин його ініціював.
Зате ми добре знаємо, як святкувати День спонтанного вияву доброти: безкорисно зробити хоча б одну, навіть крихітну, добру справу. Ви можете погодувати котів-безхатченків біля вашого під’їзду чи віддати волонтерам одяг, з якого виросла ваша дитина, переказати кошти на рахунок хворої дитини чи допомогти старенькій сусідці підняти на третій поверх пакет із продуктами.
Головне — безкорисливість і спонтанність — побачили, що комусь потрібно допомогти словом чи ділом, — і допомогли. І пам’ятайте: такі вчинки, як приязно привітатися з касиром у крамниці й щиро сказати “Дякую” - це доброта, яку варто виявляти не лише на свято.
17 лютого — День кота в Європі
А от ім’я засновника Дня кота в Європі історії відоме. Італійська журналістка Клаудія Ангелетті працювала в медіапроєкті Tuttogatto, присвяченому котам. Жінка не лише запропонувала святкувати День кота, а й обрала найбільш доречну, на її погляд, дату. День 17 лютого перебуває під астрологічним знаком Водолія, що символізує вільний і незалежний дух. До того ж у середньовічній Європі чорних котів вважали помічниками духів — мешканців повітря.
У Європі налічуються десятки мільйонів котів-безхатченків, яким потрібна домівка чи хоча б тимчасовий прихисток. Отож цього дня в Італії, багатьох інших європейських країнах, зокрема й в Україні, проводяться благодійні акції на підтримку бездомних котиків.
19 лютого — День Державного Герба України
Тризуб на небесно-синьому щиті — прадавній символ влади в Україні. Нині він має статус Малого герба України й, за початковим задумом законотворців, мав увійти як центральний елемент до Великого герба.
Однак із дня затвердження Малого герба - 19 лютого 1992 року — суспільство так і не дійшло згоди, як має виглядати Великий Державний герб. Багато українців вважають, що найдоцільніше було б присвоїти Малому гербу статус Великого. Він не лише символізує зв’язок поколінь і прагнення до свободи і власної державності. Тризуб дуже елегантний і не потребує вдосконалення.
21 лютого — Всесвітній день екскурсовода
Започатковане 1990 року Міжнародною федерацією екскурсоводів професійне свято відзначається в усіх туристичних регіонах світу. Адже саме завдяки знанням, умінню захопити аудиторію цікавою розповіддю й невтомним ногам екскурсоводів мільйони людей щороку знайомляться з усіма дивовижами світу і прагнуть дізнатися більше.
Туризм — значна, а подекуди й головна стаття доходів для громад. А для звичайних людей екскурсія — це можливість дізнатися найголовніше й найцікавіше про пам’ятку природи, архітектури тощо. Якщо серед ваших знайомих є екскурсоводи, обов’язково надішліть їм вітання.
21 лютого — Міжнародний день рідної мови
Це свято започаткували у 2000 році за ініціативою ЮНЕСКО. До речі, з англійською мови назву можна перекласти й інакше: Міжнародний день материнської мови.
За оцінками вчених, більш як 6 тисяч мов світу перебувають на межі зникнення. На думку мовознавців, якщо мовою користуються менш як 10 тисяч людей, вона може не передатися наступному поколінню — її витіснить більш розповсюджена в регіоні мова.
Водночас мова — це не лише інструмент спілкування, а і спосіб мислення, особливий погляд на світ, ціла філософія. І коли мова вмирає, з нею зникає особливий світ, у якому жили її носії. Саме тому кожен народ мусить плекати й розвивати рідну мову — щоби збагачувати й робити кращим світ, у якому він живе.
27 лютого — Міжнародний день полярного ведмедя
Засноване 2014 року свято покликане привернути увагу всіх країн світу до загрози, яка нависла над цими найбільшими наземними хижаками світу. Білі, пухнасті створіння вагою до тонни пристосовані до життя в полярних льодовиках. Через танення полярної шапки Арктики білим ведмедям загрожує вимирання.
Глобальні зміни клімату можуть призвести до зникнення тисяч видів рослин і тварин у всіх куточках світу. Полярні ведмеді — яскравий приклад, символ того, що може навіки зникнути, якщо людство не скоротить викиди вуглецю — рушія “розігріву” нашої планети.
Лютий-березень (за 50 днів до Великодня) - Масляна
Масляний тиждень передує початку Великого посту. Він розпочинається рівно за 50 днів до Великодня, дата якого визначається за місячним календарем. Отож день початку тижневого свята щороку інший. Приміром, у 2022 році Масляна припадає на період із 28 лютого по 6 березня, у 2023-му - з 20 по 26 лютого, а у 2024 році — з 11 по 17 березня.
Свято Масляної в Україні завжди відзначалося масовими гуляннями, веселими розвагами й бенкетами. Зокрема цього тижня українці варили вареники із сиром і пекли млинці з різноманітними начинками. Інші назви Масляної: Пущення, Масниця, Сиропуст, Колодій, Сиропусний тиждень, Загальниця, Сирна неділя.
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
28.01.2022