Календар грудня (частина ІІ)
Друга половина грудня не менш багата на свята й пам’ятні дати. Саме останні тижні року найбільш довгожданні для наших школяриків
15 грудня, вівторок — День працівників суду України
Часом діти вимагають простих пояснень складних речей. Наприклад, про суд ви можете пояснити так.
Кожна людина хоче почуватися в безпеці, а якщо її скривдили — то добитися справедливості. Наприклад, коли родина їде в автомобілі, а його зачепила й подряпала інша машина, то власник пошкодженої машини може поскаржитися на того, хто це зробив. У суді — спеціальному будинку — зберуться юристи та суддя. Вони вислухають обох водіїв, подивляться записи з камер спостереження, вислухають свідків — людей, які бачили автопригоду. А потім суддя винесе вирок: вирішить, хто винен у зіткненні машин і хто має заплатити за ремонт.
Якщо дітям захочеться дізнатися більше, ви можете запропонувати їхнім батькам скачати безкоштовну книжку Марії Келлер-Гамели
«Я йду до суду», видану міжнародним Фондом розширення можливостей дітей багатьма мовами, зокрема українською.
Серед батьків ваших учнів є судді чи інші працівники судів? Саме час привітати їх із професійним святом.
17 грудня, четвер — День працівника державної виконавчої служби
Професія державного виконавця не така відома, як приміром, поліцейського чи судді. Однак вони теж дуже важливі для додержання правосуддя і справедливості. Якщо хтось із батьків належить до когорти державних виконавців, вам варто роз’яснити дітям, чим вони займаються.
Якщо, приміром, мама розлучилася з татом і дитина залишилася з нею, батько має щомісяця сплачувати аліменти — кошти, які мама витратить на їжу, одяг, іграшки та інші необхідні дитині речі. Але іноді батьки не хочуть допомагати колишній родині. І тоді мама може поскаржитися у виконавчу службу. А державний виконавець поговорить із батьком і змусить виплачувати аліменти. Якщо треба, виконавець навіть заборонить їхати у відпустку за кордон або водити машину, аж доки недобросовісний батько не послухається.
19 грудня, субота — День адвокатури України
Якщо батько чи мати одного з ваших учнів — адвокат, дитина може пишатися ним чи нею. Адже адвокат — це дуже досвідчений юрист, знавець законів.
Це людина, до якої можна звернутися, якщо потрібно скласти якийсь важливий документ, а ти знаєш, як це зробити. Або тебе хтось скривдив і ти хочеш добитися справедливості в суді. Або тебе хтось звинуватив у правопорушенні — а ти цього не робив і потребуєш допомоги знавця законів, щоби твої права не порушили. Саме в таких випадках звертаються до адвокатів.
19 грудня — День святого Миколая
Свято відзначають з IV століття нашої ери. Католики святкують його 6 грудня, за юліанським календарем.
Миколай, який жив у місті Лікія (територія поблизу сучасного турецького міста Демре), виріс у багатстві, однак був дуже добрим і милосердним. Коли Миколай прийняв духовний сан і став єпископом, то зайнявся благодійністю: допомагав біднякам. Більш за все він цінував у людях доброту, лагідність і безкорисливість. Вважав, що дарувати набагато краще (і приємніше), ніж брати.
Ніхто достеменно не знає, коли з’явилася традиція дарувати дітям подарунки від святого Миколая. Однак це «універсальний» християнський звичай — одна з найкращих і найвеселіших традицій.
За збігом (а може, й цілеспрямовано) ООН призначила на 19 грудня Міжнародний день допомоги бідним. На нашій планеті за межею бідності живе кожна четверта людина.
22 грудня — День енергетика
Найкоротший день і найдовша ніч у році — зимове сонцестояння — це період, коли ми не хотіли б залишитися без електрики. Але працівники галузі енергетика докладають зусиль, щоб у наших домівках завжди було світло й могли працювати електроприлади.
Цього дня вітайте всіх, хто зайнятий на підприємствах із виробництва електроенергії: атомних, гідро-, теплових, сонячних, вітрових та інших електростанціях. Тож для населених пунктів, розташованих поблизу таких підприємств, це, власне кажучи, загальноміське свято. До святкування також доєднуються ті, хто забезпечує доставку електрики, — електромонтажники та інші працівники електромереж.
23 грудня — День військовослужбовців оперативного контролю всіх рівнів в Україні
Так, дуже складна й незрозуміла назва :). Підкажемо, це свято має ще одне визначення: День штабних спеціальностей і військ спеціального зв’язку.
Що таке штаб, ми всі більш-менш знаємо: група офіцерів і військових фахівців, які організують управління великими військовими підрозділами — навіть цілими арміями. А спецзв’язок — це секретні, захищені від можливого втручання ворогів, канали зв’язку, якими передають зашифровані повідомлення: телефони, радіостанції, Інтернет тощо. Для їх надійної роботи потрібні зв’язківці-професіонали; ворожі шпигуни не повинні дізнатися військові таємниці!
24 грудня — День працівників архівних установ України
Усі важливі документи рано чи пізно потрапляють в архіви — спеціальні сховища. Це трохи схоже на бібліотеку, у яку рідко приходять відвідувачі. Там документи зберігаються десятки, а то й сотні років. І коли історикам треба дізнатися більше про ту чи іншу подію минулого, вони йдуть в архів і читають ці документи.
Архівна справа — це дуже серйозна і важлива робота. Адже архіваріуси бережуть докази того, що події, описані в підручниках історії справді відбулися, і що все сталося саме так, а не інакше.
25 грудня, п’ятниця — Католицьке Різдво
Свято Різдва Христового християни почали святкувати з IV століття, а може, і раніше. Поки що невідомо, чому саме цю дату обрали. Можливо тому, що так на період святкувань, які тривають 12 днів, припадає зимове сонцестояння.
Католицьке Рідзво починають відзначати 20 грудня. Від цього дня й до 24 грудня — період передсвята, який віряни присвячують молитві та підготовці до свята. День 24 грудня називається навечір’ям. Католики додержуються посту, який закінчується з першою зірочкою, що засвітилася на вечірньому небі — у пам’ять про Віфлеємську зірку, яка повідомила про народження маленького Ісуса. Настає Святвечір. Із 25 грудня починаються шість днів віддання — різноманітні святкування і відпочинок, які плавно переходять у набагато скромніше, ніж у нас, святкування Нового року.
У західних християн багато красивих традицій. Наприклад, перед Різдвом у храмах та на площах міст будують ясла, у яких поміщають фігурки Ісуса, його матері Марії та батька Йосифа, трьох волхвів, янголів, овечок, бичка, віслюка, навіть селян, які прийшли вклонитися божественному немовляті. У багатьох країнах діти теж колядують і дістають смачні подарунки. А на Святвечір на стіл подають аналог знайомої нам куті — зварену з медом пшеницю або ячмінь.
13 грудня — День благодійності
Слово благодійність означає блага дія, тобто добра справа. Нині благодійністю займаються і великі компанії, і багаті люди, жертвуючи чималі статки на ті чи інші починання. Наприклад, засновують фонди, які оплачують лікування від раку. Однак є й ті, чий вклад у благодійність не отримує широкого розголосу. Ті, хто безкорисливо допомагають людям, які потрапили в скрутну ситуацію, — називаються волонтерами. Саме вони готують гарячу їжу й роздають на вулиці безхатченкам, організовують притулки для собак і котів, везуть обіди бійцям, які лежать поранені в шпиталі далеко від рідного дому.
Можливо, ви можете разом із вашими учнями та батьками долучитися до благодійної акції чи організувати власну. А якщо хтось із батьків належить до волонтерської спільноти — не забудьте привітати їх із неофіційним святом.
29 грудня — День інформаційно-медійних структур Міністерства оборони України та Збройних Сил України
Простіше кажучи, йдеться про прес-служби МОУ й Генерального штабу (речників, які виступають із різними заявами, та їхніх помічників) і працівників військових газет, журналів та інтернет-видань.
Вітайте з професійним святом військових журналістів, фотографів, відеооператорів, редакторів. Словом, усіх, хто працює у виданнях та медіа Міноборони і ЗСУ.
31 грудня — Новорічний вечір
2021-й буде роком Білого металевого бика. Статечного, неквапливого покровителя слід вшанувати відповідно — уникати поспіху, чванливості та суєти.
Прикрашаючи дім та добираючи одяг, уникайте червоного кольору (бик його ненавидить), а на столі має бути багато овочів і зелені. І навпаки, поменше м’яса і вже зовсім не дозволено яловичину!
Бик любить святкування у вузькому сімейному колі — і природно, що в карантин інших варіантів просто не буде. Однак він цінує щирість і доброту. Якщо ви запишете відеовітання для ваших школяриків та їхніх батьків і надішлете їм у групу в новорічний вечір — це їх порадує й неабияк зворушить. Кожен здатен створити святковий настрій — і собі, й оточуючим.
26.11.2020