Календар грудня (частина І)
Нагадуємо вчителям і батькам усі важливі пам’ятні дати, державні та професійні свята, які відзначаємо в першій половині грудня
1 грудня — тридцята річниця референдуму про незалежність України
Рівно 30 років тому, 1 грудня 1991 року, в Україні, яка щойно — влітку 1990 року — проголосила свою незалежність від СРСР, провели Всеукраїнський референдум. Жителям України поставили одне-єдине запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?»
90,32 % учасників референдуму проголосували «за». Так народ підтвердив попередні рішення Верховної Ради — згаданий Акт, ухвалений парламентом 24 серпня того ж року.
Тоді в референдумі взяли участь майже 32 мільйони людей — 84,18 % виборців. Проголошення Україною незалежності підтримали 28,8 мільйона громадян.
1 грудня — День невролога
Професійне свято — хай навіть неофіційне в Україні — відзначають лікарі-неврологи та невропатологи. Це медики, які допомагають людям, які страждають на біль у м’язах, мігрень і безсоння, рятують від інсульту, захворювань хребта, артрозу, паралічів, аутизму і хвороби Паркінсона, фобій, депресії та безлічі інших недуг і розладів.
День невролога або, як його ще називають, День невропатолога українські медики святкують на Міжнародний день невролога. Отож ви можете вітати неврологів незалежно від того, у якій країні вони живуть чи працюють.
1 грудня — День працівників прокуратури України.
Це професійне свято відзначається з 2000 року. Обов’язок працівників прокуратури — зміцнення законності, захист прав людини і громадянина й розбудова України як правової держави, — йдеться в президентському указі про заснування свята.
Прокурори — це правоохоронці, які наглядають за тим, аби кожне порушення закону належно розслідувалося, а винні поставали перед судом. А ще прокурори слідкують, аби під час розслідувань і судів службові особи (слідчі, поліція) додержували букви та духу закону.
У перекладі дитячою мовою це може прозвучати так: прокурор захищає людей, у тому числі дітей, яких хтось тяжко скривдив. Він слідкує за тим, аби права скривджених людей були дотримані, і вимагає, аби кривдники отримали покарання по заслузі. Якщо діти зацікавляться, як це працює й що таке суд, ви можете запропонувати батькам український переклад книжки Марії Келлер-Гамели
«Я йду до суду». Її безкоштовно розповсюджує в електронній формі міжнародний Фонд розширення можливостей дітей.
5 грудня — День ґрунтознавця
Неофіційне професійне свято ґрунтознавців в Україні приурочене до Всесвітнього дня ґрунтів. Загалом у світі налічується всього 60 тисяч таких фахівців. Однак їхня робота дуже важлива для людства. Від того, наскільки добре ми вміємо зберігати й підвищувати родючість ґрунтів, залежать урожаї, а отже, достаток на наших обідніх столах.
В Україні ґрунти мають статус національного багатства. Родючі землі перебувають під особливою охороною держави.
5 грудня — День працівників статистики в Україні
Статистика — наука, дуже важлива для розвитку будь-якої галузі в державі. Вона має справу зі збором даних і їх підрахунком. Візьмемо транспортну галузь. Статистики підраховують щоденну кількість пасажирів у Київському метро. Він виводить закономірності: скільки людей у середньому перевозить метро в будні, скільки — у вихідні, скільки — під час сезону відпусток (липень-серпень). І навіть упродовж дня — у які години пасажирів буває найменше, а на які припадає година пік. Це дає змогу визначати необхідну кількість поїздів метро у певні дні та години, час очікування поїзда пасажирами, кількість працюючих ескалаторів та їхню швидкість тощо.
Статистика допомагає фермерам планувати, чим засівати поля. Крамницям — замовляти у виробників потрібну кількість товарів, аби покупцям завжди вистачало і м’яса, хліба, молока та інших продуктів. Ця наука допомагає прокладати нові маршрути транспорту, перевіряти ефективність ліків і навіть прогнозувати, наскільки й коли зменшиться захворюваність на коронавірус, якщо запровадити карантин.
6 грудня — День Збройних Сил України
Професійне свято українських військовослужбовців святкують у день ухвалення Закону «Про Збройні Сили України» (6 грудня 1991 року). А запроваджене це свято з 1993 року.
Нині українські військові захищають нас від агресора на східному й південному кордонах України. Громадяни України поважають і цінують патріотів, які щодня ризикують своїм життям, аби зберегти мирний сон і щасливе дитинство всіх дітей нашої країни.
7 грудня — День місцевого самоврядування в Україні
Цей день покликаний привернути увагу суспільства до того, що більшість питань, які безпосередньо впливають на життя кожного українця, вирішуються в місцевій раді: сільській, районній, міській, обласній. Ремонт доріг, облаштування амбулаторій і поліклінік, благоустрій і чистота вулиць, площ і парків, підтримка театрів, музеїв, спортивних шкіл, бібліотек, а також дитсадків і шкіл — усе це залежить від тих, кому місцеві жителі довірили керувати громадою.
Цього дня вітають депутатів місцевих рад, сільських та міських голів, працівників органів самоврядування. Вони роблять важливу роботу для своїх земляків і заслуговують на шану й повагу.
12 грудня, субота — День Сухопутних військ України
Щороку 12 грудня професійне свято відзначає головна бойова сила нашої держави — Сухопутні війська Збройних сил України. За кількістю вояків це майже половина ЗСУ!
Отож, якщо хтось із батьків ваших школяриків служить у механізованих, танкових, ракетних, аеромобільних військах, артилерії, військах протиповітряної оборони чи армійській авіації або є ветераном цих родів військ ЗСУ, — вітайте їх саме цього дня.
13 грудня — День благодійності
Слово благодійність означає блага дія, тобто добра справа. Нині благодійністю займаються і великі компанії, і багаті люди, жертвуючи чималі статки на ті чи інші починання. Наприклад, засновують фонди, які оплачують лікування від раку. Однак є й ті, чий вклад у благодійність не отримує широкого розголосу. Ті, хто безкорисливо допомагають людям, які потрапили в скрутну ситуацію, — називаються волонтерами. Саме вони готують гарячу їжу й роздають на вулиці безхатченкам, організовують притулки для собак і котів, везуть обіди бійцям, які лежать поранені в шпиталі далеко від рідного дому.
Можливо, ви можете разом із вашими учнями та батьками долучитися до благодійної акції чи організувати власну. А якщо хтось із батьків належить до волонтерської спільноти — не забудьте привітати їх із неофіційним святом.
14 грудня — День ліквідатора
Цього дня українці вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Дату вибрано не випадково. Цього дня в 1986 році державна комісія визнала готовим перший саркофаг, який закрив радіоактивні руїни 4-го енергоблоку атомної станції. Він був тимчасовим, але своє завдання виконав — захистив Україну і світ від подальшого зараження радіоактивними частинками.
Тисячі людей, які ліквідовували аварію та запечатували реактор у товстий шар бетону, вирішили відзначати цей день як своє свято. Адже небезпечна робота, яка багатьом із них коштувала здоров’я й навіть життя, була виконана.
Довгі роки це свято залишалося неофіційним, хоча влада виділяла для нього почесну варту, а до церемоній ушанування загиблих ліквідаторів долучалися і представники влади, і закордонні дипломати. А восени 2006 року був виданий Указ президента, який врешті-решт зробив це свято офіційним.
26.11.2020