Шкільний тиждень № 6: край, у якому я живу
Допоможіть дитині дізнатися більше про малу батьківщину.
Мала батьківщина — так називають рідне село чи місто та його околиці. Саме тут дитина зростає, тут формується її перше уявлення про велику батьківщину: країну, державу, націю. Патріотизм, відчуття приналежності народжується на рідній вулиці, дитячих і спортмайданчиках, майданах і проспектах, парках, лісах і полях навколо.
Але не лише задля виховання в дітей патріотизму початкова школа приділяє увагу вивченню локальних історії, географії, туристичних і культурних пам’яток. Такі уроки приносять велику практичну користь, навчаючи дитину орієнтуватися у своєму населеному пункті. Ваш школярик дістає інформацію про малу батьківщину, яка йому реально стане в нагоді.
Якщо ви знаєте про всі музеї, бібліотеки, пам’ятники, театри, історичні та культурні об’єкти, мистецькі студії та гуртки на відстані пішої прогулянки, то ні вам, ні вашим гостям з іншого міста не доведеться нудьгувати у вихідні. Якщо ви змалку обізнані з провідними підприємствами та організаціями у вашому місті, знаєте, які галузі занепадають, а які на підйомі, то вам буде легше визначитися з вибором професії, а затим і знайти роботу. Якщо ви маєте добре уявлення про ресурси, наявні у вашому населеному пункті та навколо, то вам легше бути обрати вільну ринкову нішу та започаткувати власний бізнес. Інформація — це справді сила.
Отож батьки школярів, які навчаються за освітньою системою «Світ чекає крилатих», цього тижня отримають нагоду й самі побільше дізнатися про малу батьківщину, і допомогти своїм дітям знайти захоплюючі факти про своє місто/село. У пошуку інформації вам допоможе наша нова публікація
Краєзнавство для зайнятих батьків: як розповісти дитині про рідне місто/село й не почуватися при цьому цілковитим невігласом.
1 клас
Ваша дитина братиме участь у тижневому проєкті «Краще рідного краю немає». Вона може попросити вас допомогти їй у доборі інформації про місцеву історію, географію, рослинний і тваринний світ, клімат і екологічні особливості вашої міцевості.
Три головні речі, які мають знати батьки:
- Разом із дитиною пошукайте в інтернеті інформацію про назви вулиць, проспектів і площ вашого населеного пункту. Чиїм ім’ям назвали вулицю, де ви живете? Чим ця людина прославилася? Ці відомості першокласнику знадобляться під час гри «Що? Де? Коли?» в класі.
- Радимо «струсити порох» із ваших знань геометрії: що таке пряма, відрізок, промінь, чим відрізняються коло чи круг, площа і площина. Коли ваш першачок вас цьому навчатиме, ви зможете допомогти йому усунути неточності!
- Якщо карантинні умови у вашій місцевості дозволятимуть, діти можуть піти на екскурсію до краєзнавчого музею.
2 клас
Чи знаєте ви письменників, які народилися, проживали і творили у вашій місцевості? А літературні твори, де хоча б згадується ваше рідне місто/село? Настав час погуглити це питання. Відповіді знадобляться вашій дитині впродовж тижня, який щойно розпочався.
Три головні речі, які мають знати батьки:
- Сподіваємося, ви насушили листочків, стебелець трав і квіточок? Цього тижня ваша дитина робитиме аплікацію з природних матеріалів. Якщо у вас хенд-мейд серед тижня, ви ще встигнете за дві-три доби підсушити ці листочки між сторінками книжки — якщо зберете їх просто зараз. І ні, праскою висушити не вийде — листочки стають надзвичайно крихкими!
- Ваша дитина розпочне навчальний проєкт «Математика в довкіллі». Обов’язково поцікавтеся її маленькими відкриттями! Вони мають заохотити вашого сина чи доньку ще старанніше навчатися.
- У рамках тижневого проєкту «Мій край» другокласники складуть туристичний маршрут вашим населеним пунктом та околицями. Можливо, дитина звернеться до вас за порадою, які пам’ятки та цікаві місця туди можна включити.
3 клас
Третьокласники цього тижня вивчатимуть вплив Сонця на клімат Землі, а також обертання Землі і зміну пір року. А ще — мандруватимуть у часі: торкнуться легенд козацької доби, історії та переказів вашої місцевості та відповідальності за свій край перед нащадками.
Три головні речі, які мають знати батьки:
- На образотворчому мистецтві діти малюватимуть портрет козака Мамая. Аби краще зрозуміти, про що йдеться, розпитайте у свого школярика про цього фольклорного персонажа.
- Діти можуть сходити на екскурсію до музею, історичних місць чи пам’ятників вашого населеного пункту. Уточніть це питання у вчителя: можливо, того дня вам потрібно буде переконатися, що дитина піде до школи в зручному взутті та достатньо тепло вдягнена.
- Третьокласники готуватимуть тижневий проєкт, присвячений малій батьківщині. Можливо, вашій дитині знадобиться допомога в пошуку інформації про традиції, звичаї, легенди й перекази вашої місцевості.
4 клас
Четвертокласники цього тижня мандруватимуть у просторі й часі. У них стартує навчальний проєкт із вивчення таємниць космосу і креативний, під час якого діти здійснять уявну мандрівку цікавими місцями України та малої батьківщини.
Три головні речі, які мають знати батьки:
- Діти організують екологічну акцію і, якщо умови в школі дозволятимуть, висадять на клумбах цибулинки першоцвітів та інших ранньоквітучих рослин.
- Можлива екскурсія до музею, місцевого пам’ятника чи історичного місця — якщо дозволятимуть карантинні умови. Уточніть це питання у вчителя й потурбуйтесь, аби того дня у вашої дитини було зручне взуття та одяг по погоді.
- На уроці інформатики ваш школярик ознайомиться з технологіями онлайн-опитувань, комп’ютерних тестувань, а також візьме участь в опитуванні на соціальну чи екологічну тематику.
Рекомендуємо батькам
Цитата тижня
Навіщо ми маємо знати якогомога більше про рідний край та його історію? Невже минуле та особливості цього клаптика землі — нашої малої батьківщини — для нас таке важливе?
Київський екскурсовод Наталія Бондаренко розповідає: «Коли до національного історико-культурного заповідника «Києво-Печерська лавра» приїжджають американці, то кожен на певному етапі екскурсії переживає культурний шок. Для громадян порівняно молодої країни навіть 200 років — сива давнина. Вони торкаються стін середньовічних церков, по кілька разів перепитують, чи справді цим спорудам без малого тисячу років. Якось одна старенька американська туристка зауважила, що це неймовірне щастя і відповідальність — отримати такий спадок. Адже його треба примножити й передати нащадкам».
Людина, яка знає вікові традиції своїх пращурів, знає про ресурси та пам’ятки рідної землі, психологічно почувається на ній упевненіше. Вона ніби міцніше стоїть на ногах і, водночас, відчуває, що в майбутньому зобов’язана передати цю землю нащадкам — у кращому стані, ніж отримала від предків.
Англійський філософ і соціолог ХІХ століття Герберт Спенсер написав:
«Розумна людина завжди має пам’ятати, що вона одночасно нащадок минулого й батько майбутнього».
Саме цю впевненість, гордість і відповідальність має прищепити вашим дітям вивчення малої батьківщини. Допоможіть їм у цьому!
05.10.2020