Що робити, щоби дитина влітку не забула математики
8 способів розвивати логіку й математичні здібності в дитини, просто граючись із нею
Навчайте дитину застосовувати математику й логічне мислення в повсякденному житті. Насправді це просто: потрібно лише створювати чи навіть просто використовувати наявні життєві ситуації.
1. Приміряйте капелюх «чомучки»
Діти обожнюють ставити дорослим найнеймовірніші запитання. Робіть так само і ви! Щодня просіть вашого школярика пояснити, чому і/або навіщо він робить те чи те.
Приміром: «Чому ти зробив саме такі ноги цьому лего-роботу?», «Чому ти вирішив зробити саме цей хід у грі?», «Чому касир видав саме таку суму на решту?»
Хай дитина пояснює в міру свого розуміння. Це виробить у неї звичку пояснювати хід своєї думки, а ще — аналізувати ситуації, проблеми й завдання, уже самостійно ставлячи собі запитання: «Чому це відбулося?», «Навіщо мені це робити/ не робити?», «Чому задача має саме такий розв’язок?» тощо.
2. Дозвольте дитині вказати вам на помилку
Підраховуєте щось разом із дитиною? Спеціально помиліться. Хай дитина вас виправить. Займаєтеся з дитиною математикою? Розв’яжіть при ній рівняння — неправильно. Хай дитина знайде вашу помилку і вкаже на неї. Це так цікаво, коли дорослі помиляються!
До того ж дитина діставатиме цінний урок: не все, що говорять і роблять дорослі, правильно й добре. Ваш син і донька будуть більш пильними в спілкуванні з чужими людьми й не довірятимуть беззастережно всьому, що їм говоритимуть незнайомці.
3. Вивчайте міри величин на кухні
Куховарите? Попросіть дитину відміряти для вас продукти для майбутньої страви.
Хай відважить 400 г борошна чи відміряє половину від 300 мл молока для тіста. Відріже 30 см рукава для запікання й поділить стрічку на дві рівні частини. Розріже яблуко на часточки так, щоби на начинку пішло сім восьмих, а решту («Скільки це буде, до речі?») школярик може з’їсти. Й обов’язково хай пояснить, як робив необхідні виміри й обчислення!
Читайте також: Англійська улітку: 3 цифрові способи зміцнити знання дитини під час канікул
4. Та ну, не може бути!
Вигадайте сміховинне твердження й попросіть дитину спростувати його. Наприклад: «П’ятикутник завжди більший за прямокутник, тому що в нього більше сторін!.. Що, кажеш, не завжди? Покажи на прикладі, чому я помиляюся!» Дитина малює великий прямокутник і манюсінький п’ятикутник і таким чином доводить протилежне твердження: «Розмір не залежить від числа сторін».
5. Закріплюйте поняття ціни й вартості
У списку покупок три пачки рису? Хай дитина подивиться на цінник на полиці й підрахує приблизну вартість рису, який ви купите. Або: ви виділили 40 грн на покупку десерту. Чи вистачить цих грошей на три тістечка за ціною 15 грн?
Такі завдання не лише змусять дитину рахувати в умі, повторювати таблицю множення та пригадувати поняття, вивчені в школі. Ваш школярик навчатиметься планувати власні покупки!
6. Навчайте аналізувати дані
Дитина має прочитати влітку кілька книжок? Разом із нею підрахуйте загальну кількість сторінок до прочитання, число днів у канікулах, мінімальну кількість сторінок, які потрібно читати щодня. Укладіть таблицю, у якій дитина записуватиме щодня, скільки сторінок прочитала.
Аналізуйте таблицю разом? У який день дитина поставила рекорд із читання? Коли — найменше? Може, влаштувати марафон читання і побити цей рекорд? А скільки сторінок треба прочитати наступного тижня, аби надолужити час, згаяний під час вихідних?
Дитина не лише зрозуміє, навіщо дорослі складають таблиці. Вона навчиться відстежувати свій рух до поставленої мети й фіксувати свої досягнення!
Читайте також: Книжкові рекомендації: що читати та слухати влітку молодшому школяру
7. Малюймо, як Малевич
Олівці-фломастери, великий аркуш паперу — і створюємо мамин портрет! Але лише з геометричних фігур! Ви могли б видати дитині лінійку із шаблонами кругів, три- і багатокутників тощо. Але навіщо обмежувати свободу творчого самовираження? Хай навчається будувати кути й проводити паралельні прямі на око. Коли дитина розфарбує всі фігури в різні кольори, абстракціоністи луснуть від заздрості!
8. Розв’язуємо проблеми
Розв’язують не лише задачки й рівняння. Повернути велику коробку так, щоби вона пройшла у двері, — це розв’язання досить складної проблеми. Витратити кишенькові з найбільшою користю та задоволенням — непросте завдання на логіку й математику. Ставте дитині запитання: «Що слід спробувати зробити?», «Який спосіб спробувати передусім?», «Чому не спрацювало, як гадаєш?», «А що ще може спрацювати?».
Читайте також: Що робити, аби дитина за літо не втратила навичок читання
Якось у гостях ми спостерігали, як двійко другокласників зважували кота, якого не вдавалося вмовити посидіти спокійно на кімнатних вагах. Врешті, один узяв олівець і аркуш паперу, а другий став на ваги, тримаючи на руках звірятко. Коли число, що з’явилося на електронному табло, старанно записали, кота відпустили на волю, а хлопчик залишився на вагах. Його вагу відняли від першого показника, отримавши точну вагу пухнастика.
Усе це двоє семирічок придумали й виконали без жодної підказки з боку дорослих! І просто тому, що їм стало цікаво, скільки важить кіт.
Отож, ніколи не кидайтеся розв’язувати проблему замість дитини. Школярики здатні мислити творчо й зрізати кути там, де доросла людина бачить лише довгий кружний шлях. Вам потрібно лише створювати ситуації, які потребують від дитини застосування математики й логічного мислення.
Читайте також: Канікули й навчання: чи можна поєднувати
Поділіться цією сторінкою
07.05.2023