Сезон COVID-19: що робити, якщо в дитини з’явилися тривожні симптоми
COVID-19 «любить» маскуватися під застуду чи грип. Тож людина, в якої з’явилися ознаки гострого респіраторного вірусного захворювання, має обов’язково залишатися вдома, зателефонувати сімейному лікарю і виконувати його рекомендації. А що робити дорослим членам родини, якщо їхній школярик захворіє?
Якщо на СOVID-19 захворів однокласник вашої дитини
У такому випадку весь клас мають відправити на самоізоляцію. Для вашої родини це означає, що найближчі два тижні дитина має залишатися вдома, бажано в окремій кімнаті та уникаючи контактів із родичами похилого віку чи із завідомо слабким імунітетом. Ваш школярик може й не захворіти, а може й перенести коронавірусну хворобу безсимптомно, при цьому заразивши людей, які були з ним у контакті!
Що має вас насторожити:
У дитини симптоми ГРВІ: раптово піднялася температура, з’явився кашель або задишка.
Дитина контактувала з людиною, у якої підтверджений діагноз «коронавірус» або підозра на нього.
Що робити, коли в дитини підозра на COVID-19:
- Зателефонуйте сімейному лікарю й порадьтеся, що робити.
- Лікуйте дитину лише згідно з вказівками лікаря!
- До встановлення точного діагнозу ізолюйте дитину в окремій кімнаті! Навіть якщо в неї не коронавірус, це захистить родину від ГРВІ чи грипу.
- Доглядати її має лише один член родини, яким має залишатися вдома (сімейний лікар має відкрити лікарняний з догляду за дитиною).
- Не доручайте догляд дорослому похилого віку чи із завідомо слабким імунітетом!
- Доглядаючи дитину, вдягайте захисну маску й гумові рукавички.
- Дезінфікуйте й добре провітрюйте всі приміщення.
- Ретельно дезінфікуйте ванну й кухню.
- Виділіть дитині окремий набір посуду та мийте його окремо від решти посуду гарячою водою з милом (і окремою мочалкою, яку ошпарюйте окропом!).
- Ретельно мийте руки.
- Якщо в дитини нежить і кашель, хай користується лише одноразовими носовичками!
- Складайте використані носовички, рукавички, маски в окремий сміттєвий пакет, який зберігайте в кімнаті дитини. Пам’ятайте, вірус «живе» на речах по кілька днів, тож викидати "медичне" сміття в загальне сміттєве відро на кухні - означає наражати на небезпеку решту родини.
- Білизну й одяг хворої дитини перуть окремо при температурі вище 60 градусів. Торкайтеся брудної білизни лише в рукавичках, а поверхні у ванній і на пральній машині дезінфікуйте!
Крім того, лікарі наполегливо наголошують: не приймайте імуномодулятори (антивірусні препарати), які нині так широко рекламують, або полівітаміни - якщо у вас СOVID-19, то вони можуть вам серйозно нашкодити!
Якщо діагноз підтвердився
Якщо в одного з членів родини підтвердили СOVID-19, усі, хто проживає в одному приміщенні чи близько контактував із ним останнім часом, мають залишатися вдома на самоізоляції впродовж 14 днів, рахуючи від дня останнього незахищеного контакту.
Якщо перебіг захворювання не буде важким, дитина одужуватиме вдома. Якщо її стан погіршиться (з’являться ознаки пневмонії та/або проблем із диханням. Якщо в дитини цукровий діабет, хронічні хвороби серцево-судинної системи чи нирок, тяжка алергія та інші складні проблеми зі здоров’ям, її покладуть у лікарню, навіть якщо перебіг хвороби відносно легкий.
Важливо, аби ваш лікар погодився бути на зв’язку цілодобово. Якщо стан дитини раптом погіршився, лікар має про це знати відразу. Зокрема, про те, що дихання хворого стало частішим чи утрудненим. 25–30 циклів дихання (цикла — це вдих + видих) на хвилину — може свідчити про проблеми з легенями і стати приводом до госпіталізації.
У жодному разі не приховуйте факт захворювання від шкільної адміністрації та людей, з якими контактувала хвора дитина впродовж останніх двох тижнів! На їхньому місці ви напевно хотіли б отримати вчасне попередження.
Коли робити тест на СOVID-19 і який саме?
Якщо у вас наявні симптоми захворювання чи ви — контактна особа, можете запропонувати спочатку пройти ІФА-тест, який роблять у лабораторіях, аналізуючи плазму крові. Тест може дати позитивний результат, якщо ви вже перехворіли на СOVID-19 (тест виявить імуноглобуліни класу G) або підчепили якийсь із коронавірусів (необов’язково СOVID-19) і хворієте ним зараз (у цьому випадку в організмі наявні імуноглобуліни класу М). Цей тест значно дешевший, і його результату не так довго чекати, як на ПЛР-тест.
Якщо результат ІФА-тесту позитивний, роблять ПЛР-тест для остаточної постановки діагнозу — чи хворіє людина на СOVID-19 саме зараз. Для діагностування також використовують тест на антиген. Останні два види тестів виявляють безпосередньо наявність в організмі збудника СOVID-19.
Будьте обережними
Не нехтуйте правилами епідемічної безпеки! Щоби заразитися, достатньо виявити недбалість один-єдиний раз.
- У громадських приміщеннях і транспорті носіть маску за всіма правилами - захищайте не лише себе, а й ВІД себе, якщо у вас безсимптомна форма СOVID-19).
- Не торкайтеся руками шкіри, очей, слизових оболонок, перебуваючи поза домівкою.
- Постійно дезінфікуйте руки й мобільний телефон, якщо його дістали з кишені у громадському місці, приміщенні, транспорті.
- Вдома якомога ретельніше мийте руки з милом.
Дбайте про безпеку свою та людей навколо! Бережіть себе і залишайтеся здоровими!
07.09.2020