Чи можна заразитися COVID-19 через позичену книжку? Відповіді від світових експертів
Вашій дитині час від часу може знадобитися книжка із шкільної чи місцевої бібліотеки. Чи безпечно користуватися позиченими і придбаними в магазині книжками, зважаючи на те, що COVID-19 можна заразитися, якщо торкнутися зараженої поверхні? Наводимо відповіді експертів з різних регіонів світу.
Доктор Колін Фурнес (Торонтський університет, Канада) і вірусолог Алла Мироненко (Київ, Україна): влаштуйте книзі 24-годинний карантин
Взяти книжку в бібліотеці - те саме, що принести будь-який товар з магазину. Звісно, ви не можете оббризкати антисептиком чи помити книжку, як це можна зробити з поліетиленовим пакунком.
Ви маєте більше шансів заразитися у бібліотеці від іншого відвідувача, ніж від книжки, - каже пані Мироненко. Отож у бібліотеці не торкайтеся маски чи обличчя руками, загорніть книжку у поліетиленовий пакет, а вдома не розгортайте одразу. Якщо книжка з картонною палітуркою - дайте пакету "відлежатися" мінімум 24 години, - радить канадський лікар. За добу коронавірус, якщо він був на папері, втратить життєздатність, - стверджують і український, і канадський науковці.
Бібліотечна асоціація штату Іллінойс (США): запитайте у бібліотекаря, чи брали цю книжку останнім часом
Американські бібліотекарі більш обережно ставляться до видачі читачам бібліотечних книжок. Згідно із заявою на сайті асоціації, на пластикових (ламінованих) палітурках вірус може бути активним до трьох діб. Тож якщо у вашій бібліотеці не влаштовують хоча би 72-годинного "карантину" для літератури, яку повернули читачі, а книжка користується популярністю, влаштуйте позиченому примірнику карантин удома - три доби в пакеті.
Інститут музейних і бібліотечних послуг (місто Вашінгтон, США): коронавірус безслідно зникає з книжок щонайбільше за три доби
Лабораторні дослідження перевірили тривалість "виживання SARS-CoV-2 на книжкових палітурках з тканини, картону і вкритих поліефірною плівкою, крейдованому та звичайному папері сторінок. На жодній з цих поверхонь вірус "загинув" уже через три доби. Так що 72 години можна вважати достатньо довгим карантином для завідомо заражених коронавірусом книжок, - зробили висновок науковці.
Бібліотекарі округу Кент (штат Мічіган, США): не знезаражуйте книжки в мікрохвильовій печі
Слід пам'ятати: книжка - це не лише папір. Усі книжкові крамниці і навіть деякі бібліотеки наклеюють на обкладинки чи всередину книжок стікери з цінником або бібліотечними даними, всередині яких - дуже тонка металева стрічка.
Крім того, друкарська фарба може містити метал, а в дизайні обкладинки нерідко використовується металева фольга. У мікрохвильовій пічці часточки металу розігріються - і "присмалять", а то й підпалять сторінки книжки.
Доктор Маліка Маршал (Бостон, США): не оббризкуйте книжку дезінфікуючим спреєм
Щоб спрей справді знезаразив книжку, треба не розбризкувати його по ній, а добряче ним намочити книжку - адже вірус може бути не лише на обкладинці, а й на будь-якій сторінці! Однак цим ви безнадійно зіпсуєте книжку.
Науковець заспокоює: якщо книжка не корисується великою популярністю, скоріше за все, вона простояла на полиці щонайменше тиждень з часу повернення до бібліотеки. Отож карантин їй може навіть не знадобитися. Якщо обкладинка ламінована, просто обітріть її серветкою, змоченою антисептиком, і дайте висохнути.
Центр контролю за інфекційними захворюваннями США: віддавайте перевагу електронним книжкам
Американський ЦКЗ як найбільш обережна в епідемічній сфері організація вирішила не підтримувати вітчизняні бібліотеки. Його фахівці закликають купувати і позичати книжки в електронній формі, якщо ви не впевнені, що у бібліотеці додержують правил епідемічної безпеки і витримують книжки на карантині.
Якщо ж ви все ж хочете купити паперову книжку, то замовляйте її онлайн, - радять експерти. Більшість інтернет магазинів відправляють їх запаяними в плівку, людський контакт з ними і так був мінімальний (вони не стояли на полицях торговельного залу), а за час подорожі до вас вірус на книжках точно загине.
Українські бібліотеки влаштовують 10-денну обсервацію книжкам
Наприкінці травня бібліотеки України навчилися безконтактно видавати і приймати книжки. Тож навіть із погіршенням епідемічної ситуації ви зможете замовити по телефону кілька книжок, забрати їх з пункту видачі чи навіть з вікна бібліотеки і так само - у пакеті - повернути прочитані.
Пакунок з книжками, який повернув читач у бубліотеку, оббризкають антисептиком і віднесуть на 10-денний карантин в окрему кімнату. І лише після цієї обсервації книжки повернуться на полиці - чекати на наступного "дистанційного" читача.
Поцікавтеся, чи надає ваша місцева бібліотека послугу з дистанційного замовлення книжок чи інші онлайн-послуги. Якщо ви мешкаєте у великому місті чи райцентрі, вас можуть приємно здивувати несподіваними можливостями. Гугліть, шановні батьки, гугліть! :)
18.09.2020