11 способів відірвати дитину від ґаджета й зацікавити живою природою
Таємне життя зимового птаства, годівнички, бердвочінг та інші забави в очікуванні Дня птахів
А ви знали, що День птахів, який святкується 1 квітня, заснували колись як суто дитяче свято? Саме другого місяця весни птахи повертаються з теплих країв додому. А от підготовка до зустрічі птахів розпочинається ще взимку.
У лютому школярів ознайомлюють із птахами як частиною живої природи. А натуралісти-аматори щороку допомагають пережити зиму птахам, які залишилися зимувати. А заодно мають чудову нагоду спостерігати за їхнім життям та дізнатися більше нового й цікавого про природу рідного краю.
Ви теж можете з дитиною погратися в натуралістів. Врешті, це не так уже і складно! Ось чим ми пропонуємо зайнятися.
1. Дізнайтеся, які птахи живуть у вашій місцевості
Знайдіть книжку (атлас) про птахів, які мешкають у вашому регіоні. Можливо, вам допоможе місцева бібліотека. Є також спеціалізовані сайти, де можна знайти переліки та описи видів перелітних і зимуючих птахів.
2. Навчіться визначати птахів за зовнішнім виглядом
У довідниках завжди є фото чи докладний малюнок птаха, його опис і силует у польоті. Навчіться розрізняти силуети вже знайомих дитині птахів, а заодно пошукайте в довіднику птахів, яких ви, безперечно, бачили в околицях, але не знаєте, як вони називаються. Ви здивуєтеся розмаїттю птаства, яке мешкає навколо вашої оселі!
3. Визначайте птаха за його піснею
Дізнайтеся, як співають різні птахи, та навчіться розрізняти їх за голосом. Ви здивуєтеся, якою різноманітною є пташина «мова»: навіть знайомі вам голуби чи синички можуть туркотіти/цвірінькати по-різному. Послухайте записи їхнього співу в Інтернеті.
4. Дізнайтеся, що їдять місцеві птахи
Почитайте про смакові уподобання птахів, які залишаються на зимівлю у вашій місцевості чи прилітають сюди зимувати. Це знадобиться, якщо ви вирішите підгодовувати їх у морози, повісивши годівничку.
5. Влаштуйте годівничку навпроти вікна
Знайдіть разом із дитиною опис простої для виготовлення годівнички та зробіть її удвох. Повісьте її напроти вікна (але віддалік підвіконня, інакше птахи постійно його забруднюватимуть чи залітатимуть у прочинене на провітрювання вікно.
6. Спостерігайте за птахами й діліться враженнями
Птахи прилітають обідати? Спостерігайте за їхньою поведінкою, як вони спілкуються одне з одним. Робіть фото, знімайте відео й діліться найцікавішими спостереженнями в соцмережах.
7. Шукайте цікаві факти
Пошукайте у Всесвітній мережі цікаві факти про птахів, за якими ви спостерігаєте. Звісно, ви натрапите й на недостовірну інформацію. Заодно навчите дитину її перевіряти!
8. Збудуйте хатинку для птахів
Не обмежуйтеся звичайною шпаківнею! Дізнайтеся, які ще будиночки полюбляють місцеві перелітні птахи, змайструйте такий і влаштуйте його на дереві. Цікаво, чи поселиться в ньому саме та пташка, для якої цей будиночок призначається?
9. Спостерігайте за птахами… в Інтернеті
Якщо ви живете на горішньому поверсі або просто не маєте змоги повісити перед вікном годівничку, ви все одно можете спостерігати за життям птахів у зручний для себе час. Зарубіжні та українські орнітологи встановлюють вебкамери зі звуком над гніздами та в місцях, часто відвідуваних птахами. Часом ці пристрої оснащені навіть «нічним баченням».
У дощ, завірюху чи вітряний день ви можете займатися повсякденними справами, увімкнувши на ґаджеті один із таких каналів. За відгуками тих, хто відкрив для себе це заняття, — воно цікавіше за серіал. Ви можете стати очевидцем і комічних, і зворушливих, і драматичних подій із пташиного життя. Багато людей місяцями спостерігають за птахами на тому самому каналі, радіючи чи засмучуючись, діляться емоціями в чаті.
10. Сходіть у зоопарк
Багато хто вважає, що в зоопарку в лютому нудно. Це неправда! По-перше, звірі в зимових шубках виглядають зовсім інакше, як у літніх. По-друге — у зоопарку ви можете побачити не лише «експонованих» птахів, а й місцевих, які прижилися на території звіринця. Ви можете навіть зафільмувати взаємини між маленькими пташками й екзотичними травоїдними тваринами чи хижаками.
11. Озбройтеся біноклем і сходіть із дитиною в ботанічний сад чи ліс
Хобі під назвою бердвочінг (англ. birdwatching — спостереження за птахами) нині переживає відродження в усьому світі. Вебкамери, сучасна апаратура для фотозйомки та потужні біноклі дають змогу вченим і аматорам робити нові, несподівані відкриття у, здавалось би, давно вивченій царині — житті птахів.
Такий вид дозвілля не лише пізнавальний. Він дає змогу подовгу гуляти на свіжому повітрі, відпочивати від шуму, ґаджетів, на деякий час забувати про щоденні проблеми та негаразди. Зі спорядження вам потрібен лише довідник місцевих птахів у смартфоні та, якщо є, бінокль.
Словом, оберіть із переліку справу, якою ви маєте змогу займатися хоча б час від часу, і запропонуйте синові чи доньці спробувати. Ви отримаєте багато чудових нагод приємно і корисно провести час із дитиною!
09.02.2021