Чи готові ви до початку занять: 10 запитань до батьків школяра, що можуть зберегти їхній час і нерви
Якщо в родині є учень початкової школи, останній тиждень серпня й перший тиждень-два занять щороку переживається як суцільна криза. Однак ви можете використати останні дні перед 1 вересня, аби перевірити, чи готові ви до початку навчального року. І ми маємо на увазі аж ніяк не список покупок для вашого школяра.
Пропонуємо вам список запитань, що допоможуть кожному татові й мамі передбачити можливі проблеми, з якими стикається родина під час зміни укладу життя з літнього на шкільний.
1. Чи достатньо рано прокидалася ваша дитина впродовж літа?
Щоби ранній підйом не був для учня неприємним шоком, не слід його жаліти зараз. Позиція «хай дитятко виспиться в ці останні деньочки» призведе до проблем зі зборами до школи в перші тижні навчання у школи. У вас є три дні, щоби перевести дитину на «робочий режим». Тоді ранок першого вересня буде менш стресовим.
2. Чи вистачить вашій дитині часу на вмивання, вдягання, сніданок, якщо вона прокидатиметься в запланований вами час?
За ці дні ви встигнете визначити час, який дитина фактично витрачає на ці важливі ранкові справи. Сонна дитина може несвідомо саботувати ваші зусилля зібрати її якнайшвидше. Тож у вас є можливість скоригувати час підйому так, щоби крилатик усе встигав — і без ваших знервованих вигуків: «Швидше давай!»
3. Запитання до мам і тат: чи продумали ви, хто за що відповідатиме вдома в будні вранці та ввечері?
Один із батьків має приготувати і вчасно подати повноцінний сніданок. Водночас другий із батьків піднімає дитину, слідкує, щоби вона швидко вмилася і вдяглася, перевіряє, чи в її рюкзаку є все необхідне для школи. Посеред навчального року діти нерідко забувають забрати малюнок, що домальовувався увечері, чи спортивну форму, навіть якщо торбинку з нею поклали ввечері біля рюкзака.
Увечері треба допомогти дитині перебрати вміст рюкзака: викинути сміття (багато дітей його просто накопичують, якщо за цим не слідкувати), забрати недоїдений бутерброд, витрусити крихти, перевірити, у якому стані спортивна форма після уроку фізкультури, перевірити, чи пише ручка і т. д. Крім того, разом із дитиною слід підібрати і викласти одяг на завтра, приготувати бутерброди в школу… Розподіліть ці обов’язкові справи між дорослими членами родини.
4. Чи продумали ви сніданки на робочий тиждень?
Стиль харчування в кожній родині свій. Однак якщо ви не маєте чіткого плану, щоби швидко й без зайвого клопоту подати ситний, корисний сніданок, то родина ризикує запізнитися до школи / на роботу або потрапити туди натщесерце. Буде краще, якщо ви продумаєте меню на ранок заздалегідь і запишете. Тоді вранці ви не будете витрачати час на пригадування.
5. Що їстиме ваша дитина в школі?
Навіть до епохи COVID-19 і в школах з організованим харчуванням першокласники часто відмовлялися від незвичних чи несмачних шкільних обідів. Наразі школи намагаються налагодити безпечне харчування для молодших класів, однак ситуація у вашій школі досі може бути невизначеною.
При цьому давати щодня крилатику із собою покупні печиво та сік — шлях до зайвої ваги, алергій та перепадів настрою. Ви знаєте смаки своєї дитини, а в інтернеті безліч ресурсів із рецептами смачних і безпечних обідів у школу. У вас є вихідні, щоби спланувати, купити й підготувати все, що треба.
6. Що ви будете робити, якщо дитина зламає / загубить / тимчасово виведе з ладу необхідну для школи річ?
У кожної дитини є такі речі, обійтися без яких неможливо, однак на їхню заміну може знадобитися багато часу. У садочку діти перебували в межах однієї групи, гуляли на тому самому майданчику, тож загублений предмет, як правило, знаходили того ж дня чи наступного. У новій обстановці діти часто губляться — і гублять речі. Знайти їх у школі значно складніше.
Тому якщо дитина носить окуляри, у вас вдома має бути запасна пара. Крім спортивної форми обов’язково тримайте напоготові ще одні спортивні штани, у яких не соромно вийти в люди, футболку та кросівки, які можна взути замість взуття, що намокло, порвалося чи загубилося. Якщо ви даєте дитині в школу мобільний телефон, у вас вдома має лежати запасний — старенький, кнопочний, аби в робочому стані, та сім-карта.
7. Чи є у вас «запасний план»?
У першому класі, як і в перший рік перебування в садочку, діти хворіють частіше. Однак якщо в попередні роки школярі з незначним кашлем чи закладеним носом ще могли відвідувати школу, цього року навіть незначні симптоми ГРВІ — нездоланна перешкода для відвідання уроків. А якщо в учителя чи хоча б одного з однокласників виявлять COVID-19, весь клас підлягатиме самоізоляції. Це означає два тижні вдома й навчання онлайн.
Хтось із батьків, родичів чи знайомих (наприклад, найнята няня чи сусідка, якій ви довіряєте) має залишатися вдома з дитиною. Якщо ви не вирішили це питання досі, зробіть це зараз.
8. Чи продумали ви розпорядок вечора для родини?
Якщо ви живете в одно- чи двокімнатній квартирі, дуже важливо, щоби час вечері та відбою підпорядковувався потребам дитини, а не дорослої «більшості». Норма повноцінного сну для учня початкової школи — 10 годин. Пам’ятайте, недосип призводить до гіршої успішності, перевтоми, перепадів настрою та зниження імунітету. Розплануйте родинний вечір відповідно.
9. Чи записані у ваші телефони важливі контакти?
Список контактів у телефоні кожного дорослого члена родини має містити номер вчителя-класовода, сімейного лікаря, а також людини, яка заздалегідь погодилася сидіти з дитиною в разі її хвороби чи забрати її зі школи, якщо цього не можете зробити ви.
10. У вчителя лише один контактний телефон для зв’язку з вашою родиною чи кілька?
Буває, у критичній ситуації до одного з батьків неможливо додзвонитися. Тож у вчителя мають бути контакти обох батьків та інших родичів, які можуть приїхати й забрати дитину додому, якщо вона погано почувається, тощо. Домовтеся про таку можливість із близькими людьми та вчителем заздалегідь.
Сподіваємося, цей список, сформований із гіркого досвіду батьків зі стажем, допоможе вам уникнути хоча б деяких труднощів «шкільного» періоду батьківства. З наступаючим новим шкільним роком!
Перший раз у перший клас: перебудовуємо режим дня родини
Коли дитина йде у перший клас, з нею фактично йде до школи вся родина. Ваш день зміниться до невпізнанності. До уваги мам і тат кілька порад, зібраних від досвідчених батьків, які допоможуть виробити оптимальний режим дня.
Більшість підпорядковується інтересам меншості
Цей принцип вам знайомий ще з часу, коли ви привезли свою дитину з пологового будинку. Її поява змінила режим дня й навіть внесла корективи в робочий день фактично всіх членів домогосподарства.
Те саме відбувається й зараз. Школа працює інакше, як дитсадок. Час приходу дитини в школу фіксований, а ще в більшості шкіл перебування дітей до 18–19 години не передбачено. Тому все, що роблять дорослі, має віднині враховувати розклад школяра.
Ранок починається звечора
Заплануйте ввечері час, аби разом із дитиною підготуватися до нового шкільного дня. Не беріть усе на себе, щоби зібрати її швидше. Хай першокласник потроху розбирається, де що лежить і що треба робити щовечора. Поволі він навчиться все робити сам, хай навіть під вашим контролем.
Результат ваших спільних зусиль має бути такий: вранці дитина встала, застелила ліжко, вмилася, вдяглася (одяг із білизною включно підібраний звечора), узяла зібраний звечора рюкзак, поставила його біля вхідних дверей і прийшла на кухню снідати. Вам залишається покласти в рюкзак перекус, який ви звечора приготували й поклали в холодильник (це теж можна робити разом із дитиною).
Пам’ятайте про свіжу захисну маску й дезінфікуючі серветки — вони мають теж лежати в кишеньці рюкзака!
Розрахуйте час підйому дитини
Ще торік ви могли підняти дитину з ліжка, сяк-так вмити, вдягти і відвезти/відвести в садочок. Вона просиналася по дорозі, а вже в групі на неї чекав гарячий сніданок.
Тепер усе інакше. Ваш син чи донька мають набути презентабельного вигляду й повноцінно поснідати вдома. Ви приблизно знаєте, скільки часу потрібно вашій дитині, щоби після пробудження встати з ліжка, вмитися, одягтися й поїсти. Не знаєте? Завтра ж відслідкуйте й запишіть! Затим додайте до цього часу ще 15–20 хвилин: на раптовий похід у туалет просто перед виходом із дому, три невдалі спроби зав’язати шнурки та інші нагальні справи, які несподівано можуть вас затримати.
Ви отримали час, потрібний дитині на збори. Відніміть його від часу виходу з дому — і маєте час пробудження. Може виявитися, що дитині доведеться вставати раніше, ніж ви думали до цього. Це не страшно. Ви можете скоригувати час відбою.
Прокладаємо маршрут
Розрахуйте час, потрібний на дорогу до школи. Увага! Багато людей роблять елементарну помилку: час поїздки прирівнюють до часу перебування в транспортному засобі: машині, вагоні метро тощо. Рахуйте час, який витрачаєте на дорогу від моменту, коли ви переступаєте поріг квартири до моменту передачі дитини вчителю. Додайте кілька хвилин на можливі затримки.
Обов’язково дізнайтеся, який проміжок часу відводиться на прибуття вашої дитини до школи, адже ви маєте передати її вчителю «з рук у руки». Через карантин вчителі призначають окремі «вікна» для прибуття дітей із різних класів, щоби запобігти штовханині.
Доставляємо дитину до школи
Якщо варіанти «дідусь/бабуся» чи «брат/сестра - старшокласники» недоступні, найлогічніше везти дитину в школу тому члену родини, якому від школи зручніше добиратися до роботи або в кого робочий день починається пізніше.
Якщо поруч живуть знайомі / друзі, діти яких відвідують ту саму школу, можливо, є сенс домовитися з ними возити дітей по черзі тощо. У крайньому разі, комусь із родини доведеться домовитися з керівництвом про зміщення графіку робочого дня (це складно, але не неможливо).
Уроки закінчилися. Що далі?
COVID-19 і карантин у будь-який момент можуть внести зміни в роботу школи. Дізнайтеся заздалегідь, чи буде працювати група продовженого дня, і якщо так, то до котрої години.
З батьківського досвіду: «продльонка» закінчується набагато раніше, ніж ваш робочий день. Отож знайдіть помічника, який зможе забрати дитину зі школи, нагодувати й допомогти з уроками до вашого повернення додому.
У крайньому разі, нині в багатьох організаціях стало легше домовитися про зміщення початку та кінця робочого дня або частковий перехід на дистанційну роботу. Якщо ваша професія це дозволяє, дізнайтеся позицію керівництва.
Розробіть нову вечірню «рутину» для всіх членів родини
Дитина потребує 10 годин якісного сну. Тому в умовах квартири чи невеликого будинку відбій для дитини означає встановлення режиму тиші для дорослих.
Радимо раціонально розподілити ці короткі вечірні години, аби родина встигла повечеряти, підготуватися до завтрашнього дня й поспілкуватися. Спілкування з дитиною можна об’єднати з підготовкою її одягу та рюкзака, приготуванням перекусу в школу тощо. Важливо, щоби побутом займалася не виключно мама. Домовтеся про розподіл щоденних справ на всіх членів родини. Спочатку мамі може здаватися, що самотужки вона це зробила б краще і швидше. Однак, коли всі звикнуть до нового розпорядку й чесно виконуватимуть взяті на себе обов’язки, це «розвантажить» вечір і зменшить кількість побутових конфліктів у рази.
Висипайтеся самі!
Пульт від телевізора, котики в Instagram і новини в Укрнеті спокушають стомлений мозок «ще хвилиночку» подивитися в екран. Однак усіх справ усе одно не переробиш. Пріоритет віддавайте підготовці до завтрашнього робочого дня. А затим — отримайте щонайменше 7,5 години сну.
Вашому крилатику потрібні бадьорі, спокійні та уважні батьки. Тож підлаштовуючись під виклики шкільного життя дитини, не забувайте і про власні базові потреби.
28.08.2020