Безпечне купання в річці, озері, морі: убезпечте дитину від травм і хвороб
Про що слід пам’ятати батькам, які прагнуть зробити відпочинок біля води безпечним для їхньої дитини
Професійні спортсмени плавці кажуть: плавають різними стилями, тонуть одним. Не розуміючи небезпек, які «готує» глибока вода для кожного невмілого плавця, дитина, хлюпаючись і граючись у воді, може постраждати. Тож коли родина відпочиває влітку біля водойми чи басейну, батьки дошкільнят та молодших школярів мають виявляти неабияку пильність, щоб уберегти життя і здоров’я — своє та своїх дітей.
Як відповідальні дорослі, ви, безперечно, знаєте правила поведінки на воді. Але батьки мають пам’ятати й неодмінно додержувати кілька додаткових правил безпеки на воді — спеціально для дітей!
Отож ми вирішили освіжити ваші знання правил безпеки під час купання й перебування на березі водойми з дітьми, що могли трішки призабутися з минулого літа. Отож, які правила безпеки на воді мають пам’ятати батьки?
1. Заходьте у воду лише в дозволених для купання місцях: на упорядкованих пляжах. В Україні не всюди пляжі біля сільських ставків позначено й облаштовано за всіма правилами. Якщо ви не знаєте точно, де на конкретному ставку, озері чи річці можна влаштувати відпочинок на воді, краще за всього попросіть місцевих знайомих відвести вас туди, де вони дозволяють купатися своїм дітям, і розповісти про особливості дна: яких місць на цій водоймі слід уникати.
2. Якщо на березі встановлено щит «Купатися заборонено!» — ніколи не ігноруйте заборон купатися. Знічев’я таких заборон місцева влада не робить. Скоріше за все, тут уже потонуло чимало людей через небезпечну течію, несподівані ями чи товстий шар грузького намулу на дні. Крім того, вода може бути забруднена хімікатами, каналізаційними стоками чи містити небезпечні бактерії.
3. Температура води має бути не нижчою за + 21 ⁰С, а повітря — + 21–23 ⁰С. Так, дорослим цілком безпечно купатися при температурі + 17 ⁰С і вище, а от діти через їхню набагато меншу масу переохолоджуються у воді швидше. Вашому школярику потрібна тепліші вода й повітря, ніж вам!
4. Якщо вода прохолодна (близько дозволеного дітям мінімуму), обмежуйте перебування у воді 5–7 хвилинами. Якщо вода дуже тепла — виганяйте дитину з води щопівгодини, одразу висушуючи її рушником. За можливості допоможіть дитині перевдягтися в сухий купальний костюм.
5. Не йдіть плавати самі й не дозволяйте цього дітям одразу після їди. Між сніданком/обідом і запливом має минути 30–45 хвилин. Насправді цієї умови не так уже й важко додержати, якщо ви обідаєте не на пляжі. Коли ви закінчили обід, поставте таймер на вашому телефоні на 45 хвилин. Поки зберетеся на пляж, поки доберетеся, поки перевдягнетеся… Вам доведеться зачекати щонайбільше хвилин 10–15. Придумайте заздалегідь, чим зайняти дитину на цей час.
6. Не залишайте дітей без нагляду на воді! Це означає: ви маєте перебувати поряд із дитиною у воді весь час, поки вона купається! Навіть якщо ваш школярик усю зиму відвідував басейн і здатен пропливти стометрівку різними стилями, у нього може статися судома, його може налякати риба, зачепивши плавцем живіт, тощо. Якщо ви будете на березі чи відпливете вбік, коли дитина почне тонути, ви можете не встигнути вчасно допомогти!
7. Не дозволяйте дітям купатися (і самі не заходьте у воду) там, де часто близько до берега пропливають моторні човни. По-перше, гвинт моторного човна становить небезпеку для плавця: людину може підтягнути потоком води до гвинта й покалічити. По-друге, такі човни під час руху навіть на малій швидкості здіймають хвилю, через яку голова людини раптово може опинитися під водою. Навіть якщо ваша дитина тренується в басейні — там човни не плавають! Школярик може злякатися й щонайменше наковтатися води.
8. Не залишайте дітей на березі водойми без нагляду дорослих. Навіть якщо дитина пообіцяла не йти у воду, вона може забути про обіцянку, а то й упасти у воду з берега через необережність! До того ж біля води в спекотний день трапляються великі мухи, чиї укуси дуже болючі й довго гояться. Також є небезпека натрапити на змію, яка може виявитися отруйною!
9. Категорично забороніть дитині та не ініціюйте самі ігор у воді, правила яких дозволяють топити гравців, хапати їх за руки чи за ноги, лякати. Також у переліку заборонених розваг — стрибки у воду в місцях, де ви не знаєте, що на дні (приміром, з напівзруйнованих містків — під водою з дна можуть стирчати стовпи тощо). Якщо по озеру плаває колода, забороніть дитині навіть наближатися до неї — колода може травмувати плавця, якщо несподівано зміститься.
10. Не можна дозволяти дитині використовувати пошкоджені надувні матраци, круги чи нарукавники. Навіть якщо дірки заклеєні, шов може розійтися, і якщо в цей момент дитина буде на глибині, вона ризикує щонайменше наковтатися води.
11. Перед тим, як покатати дитину на човні чи надувному матраці, поясніть їй, чого не можна робити: вставати на повний зріст, розгойдувати човен, висовуватися з нього надто сильно.
12. Отримати сонячний удар та опіки можна навіть у воді! Якщо надворі спека й сонце не за хмарами, бажано, аби дитина мала на голові головний убір, що не заважає плавати. Крім того, коли сонце припікає «по-дорослому», дитині під час купання варто носити бавовняну футболку з «плечима». Бавовна захистить від сонячних опіків ніжні плечі, спину й живіт.
Сподіваємося, такі застереження стануть вам у пригоді й убережуть вашу дитину від прикрощів, дискомфорту та небезпек! Бажаємо вам приємного купання й оздоровлення!
Читайте також:
Поділіться цією сторінкою
25.05.2021