Хорошої реклами не буває
4 наслідки перегляду дітьми реклами та 7 способів захистити їх від згубного впливу
Ми, дорослі, ділимо рекламу на дві групи: корисну і надокучливу. Корисна - це та, що допомагає отримати по-справжньому потрібну річ (ну, принаймні, нам здається, що річ або послуга потрібна). І надокучлива - коли “б’є” повз ціль (тобто коли вегетаріанцям показують рекламу яловичих ковбасок, а людям, у яких немає машини, дарують кешбек на дизельне пальне).
А от з погляду впливу на психіку дитини, згубним і однозначно шкідливим є практично кожен рекламний ролик, який показують в Інтернеті чи по телевізору. Шкодить навіть перегляд протикоронавірусний ролик про користь носіння маски - тому що дитина його перегляне не окремо, а разом з купою сюжетів про крутість позик в ломбардах, “дружботворні” якості алкоголю та гламурну “сміттєву іжу”.
Навіть визначення “корисна реклама” означає користь не для споживача, а для рекламодавця. Тобто силу впливу на глядача; майстерність, з якою ролик вкладає у людині в голову думку, що купити якусь річ “круто”, “корисно”, “необхідно”, “престижно” тощо.
Експерти Євросоюзу підрахували: компанії, які роблять бізнес на рекламі, встигають зібрати до 13-го дня народження кожної дитини 72 мільйони одиниць інформації про неї. Якщо дитина зареєстрована у соцмережах, має електронну пошту чи просто смартфон з доступом до Інтернет, - рекламні компанії знають про неї все, що тільки можна. І використовують зібрані дані, аби робити її та батьків ціллю для таргетованої реклами - тобто потоку оголошень, дібраних “з індивідуальним підходом”.
Як реклама шкодить дитячій психіці
1. Вплив реклами на дітей набагато сильніший, ніж на дорослих
Молодші школярі (та й більшість підлітків) щиро не розуміють, чого насправді добиваються рекламодавці. Вони сприймають рекламне повідомлення за чисту правду: це ж дорослі говорять по телевізору, отже - це так і є (тим більше, у рекламні обіцянки ХОЧЕТЬСЯ вірити). Якщо дорослі здебільшого вміють ці обіцянки “ділити на 45”, то діти стають легкою здобиччю для маніпуляторів.
2. Дитині нав’язують ідеї, смаки, уподобання, вигідні замовникам реклами
Фактично рекламний ролик виховує дитину - тільки зовсім не так, як би хотіли її батьки. Наприклад, віру в те, що гроші можна легко позичити і бути “красавою”. Навіщо тоді працювати і заощаджувати?! Або що атрибутом компанії міцних чолов’яг обов’язково є пиво певної марки. Те, що пляшку і акт пиття пива не показують, дітей не рятує від негативного впливу відео. Завдяки рекламі навіть дошкільнятко впізнає логотип на стелажі в магазині.
3. Реклама, впливаючи на дітей, чинить тиск на гаманці батьків
Скандали через те, що син чи донька хоче “флагманську” модель телефона, а батьки дарують бюджетну, породжуються саме цим ефектом. Не бачила б дитина реклами - щиро раділа би скромному подарунку. Школярам, особливо підліткам, важко змиритися з тим, що в них життя не таке гламурне, як показують по телевізору. Вони плачуть, влаштовують істерики, шантажують, клянчать - і батьки дістають гаманці...
4. Реклама спокушає дітей нездоровою їжею і пропонує їм потенційно небезпечні продукти
Діти-гангстери “випробовують на справжність” вітамінку, яка позиціонується як цукерка. Це при тому, що через надмірне споживання згаданого вітаміну можна “заробити” низку неприємних симптомів, а то й порушення обміну речовин. “...Кусь, і вона з’їла всю плитку!” - песик теж хоче їсти шоколад не “квадратиками”, а стограмовими плитками, даючи небезпечний приклад маленьким глядачам.
Щодня на вашу дитину з телевізора виливаються десятки роликів з рекламою солодких напоїв, цукерок, фаст-фуду, чіпсів, сухих сніданків, сосисок тощо. Вони асоціюються зі щасливими родинами, модно вдягненими підлітками, веселощами.
У дитини створюють відчуття, що, отримавши рекламований продукт, вона долучиться до чогось незвичайного, стане такою, як діти з реклами. Маніпулюючи дитячою уявою, рекламодавці збільшують продажі, а тим часом частка дітей, хворих на надмірну вагу чи цукровий діабет, зростає.
Як батьки можуть захистити дитину від впливу реклами
У ЄС провели дослідження ставлення дітей різного віку до рекламних пауз. Вони пропонували дітям дивитися записи фільмів з вставленими рекламними блоками. Дитина отримувала пульт, яким могла перемотати рекламний блок і дивитися кіно далі. І що виявилося? Що меншою була дитина, тим рідше вона згадувала, що можна пропустити рекламу! Отож що робити батькам, щоб зменшити вплив реклами на дитину?
1. На час рекламної паузи відволікайте дитину від перегляду. Контролюйте процес перегляду дітьми мультиків і кіно. Рекламна пауза - знайдіть сину чи доньці справу: “Сходи в туалет / принеси водички / ходімо глянемо, що там бабуся робить...” Словом, прибирайте дітей на час реклами від екрану і зменшуйте звук.
2. Доплачуйте за те, щоб дивитися передачі без реклами. Якщо ви передплачуєте Інтернет-телебачення, то ваша дитина зможе дивитися платні дитячі телеканали, в яких немає реклами. Є також стрімінгові сервіси, послуги типу “Кіно на вимогу”: дитина може разом з вами обирати фільми і серіали просто з каталогу провайдера. У замовлених таким чином фільмах не роблять рекламних вставок.
4. Заведіть дитині її власний обліковий запис в Інтернеті. Налаштуйте батьківський контроль. Дитячий обліковий запис блокуватиме всю рекламу та негатив, а за допомогою батьківського контролю ви завжди будете в курсі, на яких ресурсах буває ваша дитина, і зможете коригувати налашування “цензури”.
Як це зробити - читайте тут.
5. Продумуйте походи в супермаркет заздалегідь. Щоб уникати ниття: “Купи це... Хочу те...”, врахуйте вплив на дитячий мозок планограм. Планограми - це розміщення товарів у супермаркетах так, щоб на рівні очей опинялися ті, що їх відверто “впарюють”. Товари з вигідним співвідношенням ціни та якості можуть “ховатися” на верхніх чи нижніх полицях. Товари, які хочуть “впарити” вам, розміщують на рівні ваших очей, а ті, що призначаються дітям, - на висоті близько метра.
Отож не підходьте разом з дитиною до стелажів з привабливими для неї товарами: сухими сніданками, солодощами, іграшками, соками, газованими напоями. “Ваші” ряди - по периметру супермаркету: м’ясо, молоко, хліб, бакалія. А ще перед візитом до магазину щоразу складайте список і проводьте з дитиною профілактичну роботу: “У нас є список, ми туди внесли твої хотілки заздалегідь. На додаткові покупки ми грошей не беремо”.
6. Яскрава коробка = шкідливий вміст. Дітям треба прищеплювати розуміння: яскрава коробка - це як сиру у мишоловці. Така упаковка приховує дорогу, шкідливу і не завжди смачну їжу. Покажіть дитині фільм про отруйних риб, жаб, гусениць. Поясніть: у таких тварин - яскраве забарвлення. Воно попереджає хижаків про те, що власника різнокольорової шкурки небезпечно їсти. Так і яскраві коробки - вводять дітей в оману!
7. Пояснюйте, як працює реклама. Коментуйте рекламу, пояснюючи дитині, чого добиваються автори роликів і чому до рекламних обіцянок слід ставитися скептично. Якщо потрібно, самі прочитайте одну-дві книжки про секрети впливу реклами і розкажіть доступними словами дитині. Гарантуємо, це дасть користь не лише вашому синові чи доньці, а й вам!
Читайте також:
Перед екраном: чи не забагато часу дитина проводить за гаджетами? П’ять підказок для батьків
18.11.2020