Навчальний тиждень №23: Права дитини й цифрова безпека
Окрилені школярики вивчатимуть свої права й обов’язки, виконуватимуть діагностувальні роботи й опановуватимуть корисні для щоденного життя вміння.
Нагадуємо: подана інформація стосується стандартного календарного плану для класів, які вивчають усі предмети освітньої системи «Світ чекає крилатих».
У 1 класі
Тема соціокультурного проєкту цього тижня — «Мої права і обов’язки». Першокласників знайомитимуть із цими поняттями, з роботою поліції тощо.
На заняттях з арт-технологій ваші сини й доньки навчаться кількох креативних і модних способів шнурувати кросівки. (Насправді вчитель допоможе дітям закріпити вміння зав’язувати шнурки, яке багатьом в епоху застібок-липучок й еластичних вставок дається складно.) А ще класовод навчатиме першачків правильно чистити й полірувати черевики.
У 2 класі
Соціокультурний проєкт тижня — на тему прав і обов’язків дітей (зокрема юридичних). У його межах другокласників ознайомлять із Конвенцією прав дитини.
Цього тижня на уроці всесвіту ваші сини й доньки презентуватимуть проєкти «Свято вулиці», «Походження назви міста / села», «Походження назв вулиць міста / села» й виконають вихідний селфі-аудит. Діагностувальну роботу заплановано на наступний тиждень.
Учитель запропонує екскурсію до краєзнавчого музею чи на виставку, відвідати майстер-клас, об’єкт культури вашого населеного пункту тощо.
На урок арт-технологій підготуйте:
1) пластикову пляшку з обрізаним верхом, металеву або пластикову банку, пластиковий стаканчик тощо (словом, ємність, яку можна перетворити на невеличкий вазон для кімнатних рослин). Для прикрашання знадобляться різноколірні крупи (наприклад сушений зелений горох, чорна і/або червона сочевиця, білий рис, жовте пшоно тощо), пластилін;
2) папір / альбом для малювання, гуаш або акварель, пензлики.
Учитель може запропонувати вам доєднатися до вебінару на тему захисту прав дитини в Україні.
У 3 класі
Соціокультурний проєкт тижня присвячено вивченню понять закону й права. У межах проєкту діти поглиблять знання Конвенції прав дитини, дізнаються про свої обов’язки перед законом, опрацюють низку правил етичної та моральної поведінки.
Відбудуться презентації навчальних проєктів «Переклад тексту» (українська мова) і «Права дитини у цифрах і фактах» (математика). Затим з обох предметів діти виконають вихідні селфі-аудити й діагностувальні роботи.
Для уроків арт-технологій готуйте:
1) альбом / папір для малювання, гуаш або акварель, пензлики;
2) кольоровий картон, ножиці, простий олівець, ластик, який можна використати як деталь для саморобки, циркуль, одну-дві канцелярські кнопки (отакі — 📌), клей ПВА.
Учитель запросить вас на зустріч / вебінар на тему захисту прав дитини в Україні.
У 4 класі
Соціокультурний проєкт тижня присвячено поглибленню знань дітей про свої права і обов’язки, необхідність додержувати законів, етичних і моральних принципів. У межах проєкту школярики отримають початкові знання про судову систему в Україні.
Цього тижня на заняттях з української мови четвертокласники захищатимуть навчальний проєкт «Ментальна карта: частини мови», а на уроках математики — «Ознаки кубів». Затим виконають відповідні вихідні тематичні селфі-аудити, а також діагностувальні роботи.
Переконайтеся, що у ваших синів і дочок для уроків арт-технологій підготовлено таке:
1) кольорові олівці й фломастери, альбом / папір для малювання;
2) кільце для брелока, широка і вузька тканинні стрічки (або вузька й довга стрічки для пакування подарунків), кольоровий картон і папір, лінійка-трафарет (із круглими отворами), ножиці, півлітрова чи менша пластикова пляшка (з кришкою — носиком для пиття), блискітки для прикрашання брелока.
Учитель організує зустріч / вебінар для батьків на тему додержання ними прав дітей.
Порада тижня: захистіть вашу дитину від небезпек цифрового світу
Перебуваючи на дистанційному навчанні, діти частіше, ніж завжди, використовують смартфони, планшети й ноутбуки для навчання, розваг і соціалізації. Цього тижня, наприклад, багатьом крилатикам на уроці інформатики запропонують зайти в Google Play і завантажити на свій пристрій навчальний застосунок. Водночас, користуючись цими пристроями, діти можуть наражатися на різні кіберзагрози, такі як віруси, шкідливий контент, фішинг тощо. Ось кілька актуальних у 2024 році порад щодо захисту пристроїв, якими користується ваша дитина.
1. Установіть й регулярно оновлюйте надійний антивірус. Це може здатися вам зайвим і дорогим задоволенням, але повірте: таке програмне забезпечення виправдовує витрати на нього, зокрема в умовах кібервійни, яку веде росія проти України.
2. Увімкніть і налаштуйте батьківський контроль. Більшість пристроїв й операційних систем мають вбудовані функції батьківського контролю. Ознайомтеся із пропонованими в них інструментами й налаштуйте параметри відповідно до потреб вашої родини. Батьківський контроль може робити таке:
фільтрувати й блокувати неприйнятний вміст на основі віку й категорії;
установлювати часові обмеження для використання пристрою і/або тих чи тих програм;
обмежувати доступ до певних функцій, таких як «Обмін даними про місцеперебування» й «Придбання в додатку».
3. Розкажіть дитині про потенційні ризики, пов’язані з неконтрольованим використанням інтернету. Наголосіть на такому:
інтернет запам’ятовує НАЗАВЖДИ, якою ви ділитеся інформацією і що ви робите онлайн;
не можна надавати особисту інформацію будь-кому онлайн;
не можна спілкуватися в інтернеті з людьми, яких дитина не зустрічала офлайн;
не можна ділитися паролями від своїх пристроїв чи облікових записів в онлайн-сервісах навіть із друзями й знайомими.
4. Заохочуйте дитину ставити вам запитання й ділитися побоюваннями щодо свого досвіду в інтернеті. Якщо ви не знаєте відповіді, пошукайте її онлайн самі, запитайте в ChatGPT, Bing тощо. Але обов’язково дайте дитині цю відповідь! Так ви гарантуєте, що син / донька в разі чого звернеться до вас за порадою і допомогою вчасно.
5. Регулярно перевіряйте дозволи й завантажені застосунки. Відстежуйте все, що ваша дитина встановила на пристрої, і переглядайте дозволи, потрібні для використання кожного застосунку. Залишайте лише ті, без яких не можна обійтися. Наприклад, коли застосунок просить надати доступ до камери, мікрофона тощо, обирайте опцію «лише під час використання додатка».
Видаляйте всі непотрібні або підозрілі програми й переконайтеся, що ваша дитина розуміє: завантажувати застосунки безпечно лише з перевірених джерел, таких як Google Play Store тощо.
6. Укладіть усний Цифровий сімейний договір: установіть для дитини чіткі правила користування пристроями. Цей договір має передбачати:
чіткі часові межі перебування перед екраном, а також зони, вільні від пристроїв, наприклад, обідній стіл під час їди й ліжко;
правила належної поведінки в інтернеті, споживання контенту й використання застосунків;
наслідки порушення умов договору (зменшення часу користування пристроями, заборона доступу до улюбленої онлайн-гри на певний період тощо).
Дотримуючись цих порад, ви зможете забезпечити приємний цифровий досвід для вашої дитини у 2024 році.
Поділіться цією сторінкою
19.02.2024