Як виробити в дитини правильну поставу
Кілька корисних для хребта звичок, які батьки можуть практикувати разом із дітьми
А ви знали, що команда «Не сутулься!» і рівняння на солдатів почесної варти насправді шкодять, а не допомагають виправити поставу? Поза, якої вояки набирають по команді «Струнко!», насправді дуже шкідлива
Ви замислювались над тим, скільки важить ваша голова? Підніміть трилітрову банку, набитих квашеними огірками — ваша голова значно важча. Вага голови дорослої людини — 4,5–5,5 кг!
А тепер уявіть, що така-от вага метеляється на кінці вашої шиї. Уявляєте, як важко хребту її підтримувати? Через постійне перенапруження він викривляється. А це призводить не лише до сколіозу, а й до ожиріння, астми, діабету II типу та гіпертонії в більш зрілому віці.
Чому голова посварилася з хребтом
Ви коли-небудь брали в руки рапіру, меч чи сокиру? Якщо ні, якось спробуйте. Ви здивуєтеся: важка, здавалось би річ, але якщо її взяти правильно, вона… стає значно легшою й напрочуд керованою! Рапіра чи бойовий топірець ніби «веде» руку і все тіло за собою…
Те саме відбувається у «взаєминах» голови та хребта. Аби виправити поставу, треба фактично забезпечити лише одне: правильне положення голови при ходьбі, стоячи й сидячи!
Однак сучасні діти просто не вміють тримати її правильно — вона постійно нахилена вперед, що додає хребту шкідливого навантаження. Це як тримати згадану банку з огірками у витягнутій уперед руці — довго її втримаєте?
Американська експертка Тамі Булмаш, яка займається дослідженнями постави вже 18 років, стверджує: основна причина того, що голови наших із вами дітей «не знають свого місця», — сидячий спосіб життя і те, що вони постійно нахилені над планшетом чи телефоном.
Сучасна дитина проводить у положенні сидячи близько 70 годин на тиждень. Для порівняння, до розповсюдження телевізорів та Інтернету школярі сиділи всього 30–35 годин на тиждень!
То як же виправити ситуацію? Не викидати ж телевізор та відключати Інтернет!?
Тамі Булмаш радить: щоби допомогти дітям позбутися звички сутулитися, батьки спочатку мають самі набути кількох корисних для постави звичок, а вже затим навчати цього ж дітей. Якщо батько сутулиться, син ні за що у світі не сидітиме з прямою спиною!
Хай ваша голова «знайде» правильне положення
Отож як виробити правильну поставу батькам? Спочатку зрозумійте, як неправильно: станьте в позу «струнко» (або сядьте прямо, як солдатик — ви, скоріше всього зараз сидите) і відчуйте всі м’язи, що напружилися. Тепер займіть ваше звичне положення.
А зараз уявіть: ваша голова — то гелієва повітряна кулька, що легенько тягнеться строго вгору.… Увага! Ви лише уявили це, а ваша голова ВЖЕ стала на місце. Відчуйте, як розслабилися всі м’язи шиї та спини — вони самостійно, без вашої свідомої команди, зайняли найприродніше положення. Запам’ятайте це комфортне відчуття. Це ваша ідеальна постава.
Тепер головне — набути стійку звичку тримати цю поставу. Ось кілька порад, як це забезпечити.
Забудьте слова «Не сутулься!»
Набридливе зауваження «Не сутулься!» фокусує увагу не на правильній, а на поганій звичці! Тому забудьте його назавжди.
Натомість кажіть і собі (подумки), і дитині (вголос): «Вгору!» На це слово голова й за нею все тіло зреагують самі по собі, ніби без вашої участі. Крім того, це звучить набагато приємніше для дитини.
Пересядьте на табурет
Відмовтесь від стільців на користь табуретів. Ні, викидати стільці не треба. Хоча б на 5 хвилин щодня сидіть на табуреті, зберігаючи правильну поставу. Якщо вам сподобається, ви з часом самі припините спиратися на спинку стільця.
Головне — правильно підібрати висоту так, аби ноги не звисали, а стояли на підлозі чи перекладині табурета під прямим чи гострим кутом. Ліктям має бути зручно на столі. Отож добирайте висоту стола й табурета!
Сидячи, стоячи, йдучи — періодично нагадуйте собі: вгору!
Радимо поставити в календарі смартфону щогодинне «нагадування», яке б спрацьовувало впродовж усього дня. Присвойте йому окремий особливий звуковий сигнал. Почули — впізнали — набрали правильної постави. Ніхто крім вас цього і знати не буде! Це справді допомагає виробити стійку звичку (перевірено на авторі статті).
При ходьбі ставте ногу на пальці та передню подушечку стопи
Коли ви ставите ногу на п’ятку, удар її об тверду поверхню «відлунює» по всьому хребту. Натомість ставте ногу на пальці та передню подушечку стопи (ви стаєте на них, коли ходите навшпиньках). Одразу відчуєте: крок став легшим, тихішим, хребту стало простіше вас підтримувати.
Навчіться відпочивати навпочіпки
Ви це колись вміли — сидіти навпочіпки. Років у два-три. Потім тато з мамою вас навчили, що так сидіти некрасиво. Можливо, зараз ви так сісти навіть не зумієте…
В Азії та Африці татусі й мами такого дітям не кажуть — тому що сидіння навпочіпки корисне для хребта й загалом для здоров’я. Заохочуйте дітей присідати так після занять спортом чи вдома, коли вони щось роблять, сидячи на підлозі. Сподіваємося, ви ще не втратили юнацької гнучкості та зможете теж так робити — це корисна поза, зокрема для здоров’я кишечника!
Коли їсте — не нахиляйтеся до їжі, а підносьте її до рота
По-перше, так ви не будете сутулитися за обідом. По-друге, ви цим додержуватимете правило етикету, характерне для представників європейського «середнього класу» (великий плюс у скарбничку хороших манер ваших дітей!). І по-третє (хоча на початку це збільшить кількість плям на одязі та скатертині) — з часом у вас і ваших дітей покращиться відчуття рівноваги та координація рухів!
Підніміть усі екрани до рівня очей
Зважаючи на час, який ми проводимо за комп’ютером, планшетом, телефоном, ця рекомендація критично важлива! (Якщо з усіх порад у статті довелося б обирати одну, то ми обрали б саме цю.)
Щоби зберегти поставу під час роботи чи гри за комп’ютером, підкладайте під монітор кілька книжок, аби його центр був на рівні ваших очей. Коли за нього сідає ваша дитина, скоригуйте цю висоту — сидіти із задертою головою так само шкідливо!
Вирішили попрацювати з ноутбуком чи планшетом у ліжку чи напівлежачи на дивані? Покладіть на коліна одну-дві щільні подушки, а вже на них поставте ґаджет. Так екран опиниться на потрібній висоті — на рівні ваших очей. (І пам’ятаємо про голову: вгору!)
Відпочивайте на підлозі, лежачи на спині із зігнутими колінами
Щоби дати змогу спині повноцінно відпочити, лягайте на підлогу — вірніше, на килимок. Лежачи на спині, витягніть руки вздовж тіла, зігніть ноги так, щоби підошви стояли повністю на підлозі. Виберіть максимально зручний кут. Розслабтеся - от як ця дитина на картинці вгорі.
Хоча б 20 хвилин полежте, дивлячись у стелю (а не в телевізор збоку!). Ви можете провести цей час, спілкуючись із родиною (яку ви теж, сподіваємось, «загнали» в цю позу), слухаючи аудіокнижку чи музику, медитуючи… Багато хто навіть дрімає в такій позі.
Так можна розпочати розслаблений вечір або зробити паузу посеред виснажливого дня. Вправа не лише розслабляє м’язи шиї та хребта, а й заспокоює нервову систему. Повторюйте стільки разів на день, скільки вам захочеться:).
Результат буде видно через два-три тижні
Миттєвого поліпшення постави не чекайте — як у будь-якій справі, позитивні зміни побачите з часом. Випробуйте наші рекомендації на собі, а тоді поволі залучайте до нових звичок дітей та інших членів родини. Рівних вам спин, гнучких м’язів і поліпшення здоров’я загалом!
14.01.2021