Позакласне читання у карантин
Як учитель може влаштувати читацький клуб онлайн і розвинути інтерес дітей до книжок.
Ваші учні вже добре читають, однак клас може піти на карантин, а ви турбуєтеся, чи не втратять діти щойно набутих навичок? Вам би хотілося, аби діти, які зараз сидять по домівках, могли спілкуватися одне з одним і з вами на позашкільні теми? Ви можете влаштувати для них читацький гурток онлайн - і організувати короткі зустрічі для обговорення прочитаного двічі чи тричі на тиждень.
Що це дасть вам як учителю:
- ви більше дізнаєтеся про своїх учнів як про особистостей;
- підвищите рівень довіри учнів до вас та свій авторитет;
- включите у процес онлайн-навчання виховний аспект;
- діти не відвикнуть від вас за карантин і, повернувшись у школу, сприйматимуть навчальний матеріал з ваших вуст так само, як і до перерви в очному спілкуванні.
Навіщо це вашим учням:
Діти поліпшать свої навички читання з безумовно цікавою для них книжкою, відточать уміння аналізувати текст і виражати свою думку про прочитане.
Однокласники - молодші школярі, які мешкають у великому місті, рідко мають змогу спілкуватися один з одним поза школою. Ви створите їм віртуальний майданчик для спілкування, хай і на задану тематику. Таким чином ви допоможете дітям не втратити зв'язок і здружитися на основі спільних інтересів.
Сором'язливі діти поліпшать навички спілкування, зможуть побороти свій страх перед виступом. Більш комунікабельні навчаться давати слово іншим дітям, терпляче вислуховувати думку інших, не перебиваючи.
Такий гурток дасть можливість дітям відшліфувати їхні технічні навички роботи в Zoom, що, у свою чергу, зробить участь в онлайн-уроках більш комфортною для них.
Діти, які братимуть участь у засіданні читацького гуртка, почуватимуться менш ізольованими і почнуть контактувати одне з одним поза засіданнями гуртка.
Читацький клуб: як це виглядає
Американська вчителька англійської мови та літератури Лора Міліган зі штату Конектікут радить зібрати дітей у групи по шість-вісім осіб - так і спілкування буде вільнішим, і мікрофони учасники можуть не вимикати впродовж усієї зустрічі. Однак група може бути і більша - все залежить від того, скільки свого часу ви можете приділити на керування клубом.
Метою вчителя - модератора клубу полягає в тому, щоб кожен учень отримав цікавий і позитивний досвід спілкування з книжкою та однолітками, зміг вільно висловити свою думку на теми, порушені у книжці, та обговорити її з іншими учасниками групи.
Запропонуйте класу на вибір дві-три книжки. Хай кожен учень обере ту, яку хоче читати. Так сформуються групи. Кожна група читатиме та обговорюватиме "свою" книжку впродовж двох тижнів під вашим керівництвом.
Заздалегідь складіть розклад засідань клубу: вони мають відбуватися кожні два чи три дні (двічі-тричі на тиждень). Тривалість кожної зустрічі для молодшої школи - не більш як півгодини!
Усі організаційні моменти владнайте ще до першого засідання
Заздалегідь напишіть і розішліть учасникам читацької групи "інструкцію" з читання їхньої книжки: розбийте книжку на частини, аби до кожного засідання діти змогли прочитати певну кількість розділів.
До кожної такої частини напишіть запитання, які діти можуть поставити собі після прочитання цих кількох розділів. Ці та інші запитання ви будете обговорювати на засіданні.
Якщо можете, запишіть відеозвернення для учасників клубу. У ньому покажіть книжку, яку починають читати діти. Поясніть, по скільки сторінок треба буде читати щодня, як працювати із запитаннями, що пропонуються для обговорення.
При цьому наголосіть: якщо хтось "відстає" чи прочитав "наперед" - у цьому немає нічого страшного. Хай долучаються до обговорення на тому рівні, на якому вони здатні. Однак хай ті, хто "забіг наперед", намагаються не переповідати сюжет. Нагадуйте дітям: ніяких спойлерів!
Домовтеся з дітьми ще "на березі": кожен готує на засідання примірник книжки, зошит і ручку. Адже під час засідання дитина може зачитати фразу, яка особливо сподобалася, або записати запитання по змісту книжки, на яке хоче відповісти на наступному засіданні.
Перша зустріч: хай діти дізнаються більше один про одного
Навіть якщо в групі - однокласники, які знають один одного вже не перший рік, все одно хай кожен розповість про себе трохи такого, про що можуть не знати інші. Звісно, нічого занадто особистого: улюблена книжка чи фільм, країна, в якій хотів би побувати і чому, домашній улюбленець. А ще - чому вирішив прочитати саме цю книжку.
Хай учні самі обирають, про що говорити
На кожному засіданні пропонуйте дітям список запитань для обговорення на наступній зустрічі. Хай кожен учасник самостійно, вже читаючи, обере одне-два, по якому хоче доповісти.
Доповідь має бути дуже короткою. Це, власне, відповідь на запитання, чотири-п'ять речень. Адже в ідеалі кожна дитина має взяти участь в обговоренні, і не один раз за зустріч!
Сором'язливим дітям можна запропонувати, щоб вони написали свій міні-виступ заздалегідь і потім його зачитали. З часом діти ставатимуть розкутішими і спілкуватимуться вільніше.
Спонукайте дітей "пропустити" історію крізь себе
Читання художньої літератури - це спосіб здобути новий досвід, переживши в уяві чужий. Колективно читаючи та обговорюючи якусь історію, діти досягають глибшого її розуміння. А ще обговорення може (і має!) спонукати дітей до рефлексії та самопізнання.
Отож учитель має спонукати дітей "пропускати" події, вчинки, слова і думки персонажів крізь себе, приміряти їх до себе, давати оцінку, робити певні висновки. Можна почати із таких практично універсальних запитань:
- З яким персонажем ти міг би подружитися? Чому?
- Який персонаж найбільше нагадує тебе? З яким персонажем у тебе найбільше спільного?
- Ти хотів би жити у ситуації / світі, описаних у цій історії? Бути на місці цього персонажа? Чому?
- Чого ти навчився з цієї історії? Який висновок можеш зробити з описаної ситуації?
Участь у засіданні - це не тільки обговорення тексту
Кожна дитина може і повинна проявляти себе так, як їй комфортно. Декому складно зробити міні-доповідь. Натомість можна намалювати портрет персонажа за його описом у тексті або створити ілюстрацію до цікавої ситуації в сюжеті, а на засіданні - показати всім і викласти фото у спільний чат.
Дітей можна попросити прочитати вголос по ролях складний для розуміння діалог, а потім гуртом обговорити його зміст і приховані значення. Можна також запропонувати дітям поставити запитання до когось із персонажів, щоб більше дізнатися, чому цей персонаж зробив той чи той вчинок, а потім - пошукати відповідь на нього в тексті книжки. Все залежить від фантазії вчителя - модератора клубу та цілей, які він перед собою ставить.
Але головне - не забувайте, що діти передусім мають отримувати задоволення від такого клубу. Це справа добровільна, тож ваше завдання - зробити читання та обговорення книжки захопливою пригодою.
07.10.2020