Незвичайні свята лютого (1-15 лютого)
Коли будити бабака, вітати бегемота і вивчати іншопланетні культури
Це лише здається, що бути дорослим - означає бути серйозним. Саме дорослі придумали більшість дивних свят і чудернацькі способи їх відзначати. Знайомтеся з приводами повеселитися впродовж перших двох тижнів лютого!
1 лютого - Всесвітній день читання вголос
Мільйони людей у світі - і діти, і навіть дорослі - не вміють читати. А ще є багато тих, хто має проблеми з читанням, зокрема в англомовному світі, де правила читання дуже складні. Міжнародна благодійна організація LitWorld, місія якої - сприяти підвищенню рівня грамотності в усьому світі, заснувала Всесвітній день читання вголос.
На думку педагогів та фахівців, що вивчають, як люди навчаються читати, читання вголос не лише тренує навички читання. І читець, і той, хто слухає, краще розуміють і запам’ятовують прочитане, а також більш охоче обговорюють одне з одним зміст книжки. Читання вголос розвиває уяву, вчить контролювати емоції, зміцнює взаємини між людьми, які читають і слухають.
2 лютого - День бабака
Започаткували це свято американці 1886 року. Вони помітили: на початку лютого бабак вилазить із нори та дивиться - чи відкидає він тінь. Якщо тінь є - тобто день сонячний, бабак повертається в нору досипати, тому що весна буде пізньою. А якщо тіні нема (небо затягнуте хмарами), це означає, що зима от-от відступить і весна прийде раніше.
В українців є схожа прикмета: як бабак прокинеться, вилізе з нори й свисне - отже, весна почалася. Тож заокеанська традиція будити бабака і “запитувати” у нього довгостроковий прогноз погоди прижилася. Нині в Україні навесні будять двох бабаків - 1 чи 2 лютого - Тимка на біологічній станції Харківського національного університету, а на Стрітення (15 лютого) бабачиху Марусю - в міському дитячого екологічному центрі Львова.
6 лютого - День морозива на сніданок
Неофіційне свято започаткувала молода мама зі штату Нью-Йорк у 60-х роках ХХ століття. Зима випала довга, сніжна, різдвяні свята вже забулися, її маленькі сини знудьгувалися за літом, тому мали поганий настрій. А мама зробила їм дивовижний сюрприз - ні сіло ні впало оголосила: 6 лютого на сніданок буде морозиво!
Те, що морозиво поліпшує настрій, відомо давно. Нещодавно вчені довели, що споживання морозива підвищує в організмі людини рівень гормонів щастя: допаміну та серотоніну. А це позитивно впливає і на розумову роботу, і на імунітет. Тому з’їсти порцію морозива в похмурий лютневий ранок - справді чудова ідея!
9 лютого - День позаземної культури
За твердженнями сучасних вчених, в нашій галактиці Чумацький Шлях точно мають бути населені розумним життям світи. Однак підтвердженого контакту з іншопланетянами в нас не було. То про яку позаземну культуру може йтися і навіщо свято?
Extraterrestrial Culture Day - офіційно визнане свято у місті Розвел, штат Нью-Мексико, США. Прихильники теорії, що Землю вже довго відвідують іншопланетні розвідники, вважають: над Розвелом у середині ХХ століття розбилася справжнісінька летюча тарілка.
Отож щороку в другий вівторок лютого люди, які вірять у цю міську легенду, збираються у Розвеллі, щоб вшанувати всі позаземні культури та минулі, теперішні та майбутні контакти з позаземними цивілізаціями.
11 лютого - День для друзів
Його святкують здебільшого в англомовному світі. Коли придумали це молодіжне свято, достеменно невідомо.
Відзначати свято пропонують, природно, у компанії найкращих друзів. Якщо немає змоги зустрітися, аби весело провести час за обміном новинами та розвагами, можна хоча б їм подзвонити, влаштувати відеоконференцію або створити груповий чат у месенджері та поспілкуватися.
14 лютого - День всіх закоханих
Ця історія сталася у Давньому Римі у II столітті, за часів, коли християнство було забороненим. Войовничий імператор Клавдій вирішив, що римляни неохоче записуються до війська, тому що їх умовляють не йти на війну дружини. І заборонив молодим чоловікам по всій імперії одружуватися!
Однак люди все одно закохувалися і хотіли створювати сім’ї. У цьому їм допомагав місцевий проповідник і лікар Валентин. Він таємно проводив церемонії вінчання.
Підпільну діяльність Валентина врешті викрили. Його кинули у в’язницю і повідомили, що стратять наступного дня. Тюремники, які, певно, в глибині душі співчували Валентину, дозволили йому написати листа і передати його своїй коханій дівчині.
496 року католицька церква оголосила 14 лютого Днем святого Валентина. А переказ про останній в його житті любовний лист започаткував традицію “валентинок” - записок з освідченням у коханні або просто з побажаннями щастя і добра у житті.
15 лютого - День бегемота
Бегемоти як вид тварин існують близько восьми мільйонів років на території Африки. На вигляд вони нагадують суміш коня, кабана і ще бозна-чого, однак найближчими родичами бегемотів є... кити й дельфіни!
На початку XX століття бегемотів запропонували розводити у США, а саме в завжди теплій та болотистій Луїзіані. Великі тварини мали побороти зарості рослин-зайд, через які почали заростати озера та плавні. Однак американці не зважилися на це - бегемоти насправді дуже агресивні тварини, які можуть нападати на людей, коли ті заходять на їхню територію.
Єдиний регіон поза межами Африки, де бегемоти успішно прижилися в природних умовах, стала Колумбія в Південній Америці. Кілька пар бегемотів завіз у свій маєток один мільярдер для приватного зоопарку. Нині в тому регіоні в джунглях живуть близько 100 диких бегемотів і завдають чимало клопотів місцевому населенню.
На жаль, в самій Африці поголів’я бегемотів все зменшується. День бегемота привертає увагу громадськості та урядів африканських держав до потреби боротися з мисливцями на бегемотів та перетворювати місця, де живуть ці тварини, на заповідники.
Читайте далі:
04.02.2021