У дитини виявили COVID-19: що має зробити школа
Минув лише тиждень із початку навчального року, однак уже з’явилися повідомлення про закриття окремих класів у школах деяких українських регіонів — через виявлення випадків COVID-19 серед учнів. Що має зробити школа, якщо в одного з учнів виявили симптоми, схожі на коронавірусну хворобу?
Алгоритм від МОЗ
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов ще перед початком навчального року заявив, що таку дитину слід терміново відвести в окреме приміщення, вдягти на неї маску й зателефонувати батькам.
Якщо в дитини висока температура чи є інші важкі симптоми, до неї викликають «швидку» або спеціальну медбригаду, яка забирає зразок на тестування щодо наявності COVID-19.
Якщо стан дитини не важкий, її забирають додому батьки. До результату тестування дитина лишається вдома.
Якщо діагноз COVID-19 підтвердиться, увесь клас і контактні особи дитини мають іти на самоізоляцію на 14 днів. Клас продовжує навчатися дистанційно.
Чи слід учителям (предметникам і класоводу) та однокласникам здавати тест на COVID-19, у кожному конкретному випадку має вирішити епідеміолог, — кажуть у МОЗ.
Цей алгоритм більш помірний, ніж, скажімо, у Франції. Там, якщо в школі реєструють біль як три випадки коронавірусу, її закривають повністю. Слід відзначити, що нині в цій країні щодня реєструють більш як 7 000 нових випадків захворювання.
Місцевий алгоритм може відрізнятися
Залежно від регіону порядок дій при виявленні в класі учня з COVID-19 може відрізнятися. Так, департамент освіти міста Києва вирішив, що в столичних школах і дитсадках при виявленні дитини з підозрілими симптомами приміщення мають продезинфікувати.
По школі / дитсадку обмежують рух дітей, аби унеможливити їхній контакт з учнями — контактними особами дитини з підозрою на коронавірусну хворобу. Учитель / вихователь тим часом пояснює дітям, що сталося й нагадує правила гігієни та епідемічної безпеки.
Цього ж дня весь клас / групу відправляють на самоізоляцію — до отримання результату тесту на COVID-19 у дитини. Якщо результат негативний — діти повертаються в заклад освіти. Позитивний — переходять на самоізоляцію й дистанційне навчання на два тижні.
Отож радимо батькам уточнити у вашого вчителя порядок, за яким буде діяти адміністрація саме вашої школи. Ми щиро бажаємо, аби ці знання вам не знадобилися. Однак краще бути обізнаними, аніж не знати, як діяти, коли кризова ситуація все ж станеться.
Чи можна запобігти закриттю шкіл?
За оцінками експертів із громадського здоров’я США, рівень безпеки, який можуть надати школи й дитсадки дітям, прямо залежить від двох чинників. Перший — це кількість ресурсів у шкіл для забезпечення соціальної дистанції: можливість навчання на свіжому повітрі, площа і якість вентиляції класних приміщень, кількість дітей у навчальній групі та повна ізоляція однієї групи дітей від іншої. Жоден із цих заходів не гарантує, що в клас не потрапить заражена COVID-19 дитина. Однак ізоляція класів один від одного й соціальна дистанція можуть знизити темп поширення інфекції.
Другий чинник — кількість коштів, які може виділити громада комунальній школі для гарантування всім школярам можливості навчатися в гібридному режимі: частково — у школі, частково — дистанційно. Іншими словами, чи є в громади кошти на забезпечення надійним інтернет-зв’язком та ноутбуками вчителів і тих школярів, чиї родини не можуть це профінансувати самостійно.
Українським громадам такий рівень фінансування недоступний. Та й загальноосвітні школи, здебільшого, не мають достатньо великої території та оснащення, щоби забезпечити «надвірні» уроки навіть у теплу погоду.
При цьому носіння масок, дезінфекція приміщень, миття рук, обмеження контактів між класами / групами здатні стримати темпи розповсюдження хвороби. Тож цими засобами у жодному разі не можна нехтувати!
Згідно з даними, опублікованими в англомовному журналі
Science, у громадах США та країн Європи, де школи ретельно додержують згаданих вище протиепідемічних заходів, відкриття шкіл не призводить до різкого зростання рівня загальної захворюваності. Це означає, що вберегтися від масового спалаху коронавірусу в школі можна й без «високотехнологічних» рішень — за умови добросовісного додержання школами правил епідемічної безпеки.
Про що слід пам’ятати адміністраціям шкіл і батькам
Світова статистика свідчить, що діти рідше хворіють ковідом і в абсолютній більшості випадків переносять його у безсимптомній або легкій формі. Однак досі незрозуміло, наскільки активно вони можуть переносити небезпечний вірус.
Дані, зібрані в школах Ізраїлю, який відновив навчання у червні, свідчать, що діти можуть заражати однолітків, учителів та інших дорослих працівників у школах — і навпаки, "підхоплювати" вірус від дорослих. У червні 47 % нових випадків заражень у цій країні трапилися в школах, адже в них фактично не додержували соціального дистанціювання та інших заходів епідемічної безпеки, які формально були впроваджені.
Тож ЮНІСЕФ разом із ВООЗ закликають школи в усьому світі якнайповніше інформувати учнів та їхніх батьків про методи убезпечення від коронавірусної інфекції: правильне носіння масок, миття рук, використання дезінфікуючих засобів, соціальне дистанціювання.
До того ж ВООЗ закликає школи надавати підтримку батькам і учням — як психологічну, так і надаючи правдиву інформацію. Так, слід оперативно інформувати батьків про епідемічний стан у школі.
Якщо цього не робити, можна спровокувати звинувачення в замовчуванні проблеми й «бурю» в соцмережах. На цьому вже «погоріли» адміністрації кількох шкіл у різних штатах США (у цій країні на частині території заняття починаються із серпня). Набагато «ближчий» територіально приклад: коли в одній зі шкіл окупованого Криму намагалися приховати підтверджений випадок коронавірусу в одного з учителів, батьки зіставили факти і все ж «розкопали» інформацію, яку школа намагалася не розголошувати. Скандал у батьківському Telegram-чаті врешті вихлюпнувся у «великий» інтернет.
Епідеміологи світу пильно відслідковують ситуацію в країнах, де відновилося навчання в школах, і збирають дані про ефективність тих чи тих заходів. На основі цієї інформації впродовж навчального року, можливо, якісь діючі нині заходи визнаватимуться малоефективними — і пропонуватимуться нові. Тим часом школам доведеться оперативно реагувати на зміну ситуації та шукати рішення, аби забезпечити якомога якіснішу освіту всім українським школярам.
09.09.2020