Окрилені вчителі відсвяткували перший «випускний»
Педагоги, які чотири роки тому відважно долучилися до експериментального проєкту «Світ чекає крилатих», відсвяткували спільну перемогу
Минулого тижня всі діти, які навчалися за освітньою системою для початкової школи «Світ чекає крилатих», святкували «випускний», офіційно перейшовши до середньої школи. Безсумнівний успіх чотирирічного експерименту його учасники відзначили на святковій конференції.
Зліт представників шкільних адміністрацій — учасників проєкту, учителів, які безпосередньо впроваджували в практику експериментальну освітню систему, та співробітників Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України, які свого часу наважилися підтримати дуже нестандартний проєкт, відбувся в суботу, 29 травня, у Міжнародному дитячому центрі «Артек», що знаходиться в Пущі-Водиці під Києвом.
Відкриваючи конференцію, Анжеліка Цимбалару, доктор педагогічних наук, авторка освітньої системи для початкової школи «Світ чекає крилатих», зазначила: «Мене просто переповнюють емоції. Я дуже рада, що ви сьогодні разом із нами ділите це грандіозне свято — можливо, одну з найважливіших подій у моєму житті».
Наша система унікальна, вона розроблена вітчизняними фахівцями, які розуміють, що вони роблять і як це треба зробити. Та яким би якісним не був наш освітній продукт, без вашої величності — без вчителя! — це тільки інструмент. Він потрапив у ваші фахові руки, саме ви впровадили все те, що ми напрацювали роками, саме тому ми й маємо чудовий результат!
Пригадую 2016 рік, коли ви нам повірили. Повірили в нашу ідею, повірили нашій авторській команді. Це той рік, коли ми отримали вашу довіру. І ми просто не могли вас підвести! А ви — ви нас тримали! Ми були впевнені, що якщо ми десь схибимо, то ви відвернетеся від нас, повернете в зовсім іншу сторону. Ми вас не зрадили, ми разом із вами відстояли наш проєкт і довели справу до кінця!
Сподіваюся, через роки ми будемо зустрічатися й говорити про тих дітей, яких ми випустили, тому що ці діти — вони зовсім інші, вони відрізняються — і це завдяки вам!»
Академік також наголосив, що інтегрована «окрилена» система отримала продовження в базовій середній освіті. «Ми вже маємо наказ МОН про продовження інтегрованої освіти в середній школі — проєкт «Ліга крилатих»", — повідомив він.
«Я хочу подякувати всім учителям, авторам, усім тим, хто працює в цьому дивовижному проєкті, за те, що ви кожного дня, попри всі труднощі, впроваджували цю унікальну систему. За те, що не покладаючи рук працювали зі своїми дітьми… Мене глибоко вражає ваша любов до дітей і вашої професії! Я радий, що ми працюємо з унікальними вчителями, які повірили нам і дали слово, що вони зроблять із тих учнів прекрасних людей, які будуть вирішувати майбутнє нашої країни. Низько вам вклоняюся!»
Наталія Катіхова презентувала підготовлений окриленою командою 4-хвилинний фільм, у якому розповідалося, із чого розпочинався проєкт, як народжувалися й удосконалювалися перші посібники-журнали й невимовно симпатичні казкові персонажі, що вже чотири роки допомагають навчатися школярикам, як розроблявся логотип проєкту.
«Все почалося з великої ідеї, яка поміщається в одне речення: проєкт, який твориться з великою любов’ю до дитини й з повагою до вчителя. Це нова сторінка в історії творення української педагогіки», — зазначила вона.
«Те, що наш проєкт унікальний, науково обґрунтований, методично продуманий, інноваційний — про це вже широко відомо. Але для мене особисто це ще є сила, мужність, стійкість людей, які мають свою ідею, які не ламаються, які дійсно за собою ведуть, незважаючи ні на що. Були моменти, коли ніхто не вірив, що все це вийде, але вірили ви — і вірили ми разом із вами. Я хочу за це подякувати!» — сказала Наталія Катіхова.
Труднощі та перемоги «першого проходу»
Анжеліка Дмитрівна розповіла, як складно було їй знайти однодумців, готових підтримати й розвинути її ідею інтегрованого навчання на базі щотижневих посібників-журналів, як поступово збиралася команда авторів-ентузіастів.
Труднощі, з якими стикався проєкт, і перемоги над його критиками, творчі знахідки й напрацювання згадали у своїх коротких промовах автори проєкту Наталія Пархоменко, Ірина Бондар, Олена Сухаревська. Оплесками подякували й «технічним» працівникам проєкту, які забезпечують його безперебійну роботу.
Наталія Пархоменко подякувала вчителям, які долучилися до проєкту, за їхню співпрацю. «Низько вклоняюся вам за те, що ви дозволили апробувати напрацьоване нами. Працюючи з Анжелікою Дмитрівною над журналами, я відчувала вас і дітей, які працювали з нашими посібниками, страшенно засмучувалася через найменші негаразди. Це був наш перший «прохід», і я дуже вдячна вам за терпіння, за те, що і ви нас окрилили рухатися далі. Бо вже на четвертий рік, коли ми працювали, я просто щодня тихенько молилася: дай, Боже, сили донести кожну нашу ідею до вчителів. А ідей ще нереалізованих багато, і наші матеріали надалі ставатимуть ще кращими, а діти працюватимуть ще з більшим задоволенням!»
Анжеліка Цимбалару подякувала за підтримку проєкту на його старті Галині Древаль, яка тоді очолювала відділ початкової освіти Інституту модернізації змісту освіти. Сприяння було критично необхідним: далеко не всі освітяни одразу сприйняли інноваційні ідеї, які пропонувала команда Цимбалару.
Слова подяки та аплодисменти отримали й керівники шкіл, які свого часу ризикнули — долучилися до Всеукраїнського експерименту. Попри труднощі, з якими стикнулися директори та їх заступники, впроваджуючи інновацію у своїх школах, вони нині не шкодують про своє рішення: нині батьки охоче записують дітей у «окрилені» класи за рекомендацією і прикладом своїх знайомих, діти яких уже навчаються за цією системою.
Упродовж конференції освітянам, які підтримували або безпосередньо долучилися до роботи в проєкті «Світ чекає крилатих», вручили грамоти Інституту педагогіки України за ефективну взаємодію з Інститутом педагогіки НАПН України щодо упровадження освітніх інновацій в початкову освіту, активну участь у дослідно-експериментальній роботі всеукраїнського рівня «Дидактико-методичне і навчальне забезпечення реалізації концептуальних засад реформування початкової загальної освіти».
Завершуючи офіційну частину конференції, Анжеліка Цимбалару зазначила: «Ми — єдина крилата родина. І ми мріємо, що одного дня ми зберемося в новому домі — ми виношуємо проєкт створення Освітнього центру «Світ чекає крилатих». У нас грандіозні плани й щодо оновлення мультимедійного забезпечення, щодо створення 3D моделей… Я не буду всього поки що розкривати, добре?»
Налаштовані на креатив і перемоги
У перервах між виступами та нагородженнями учасників зльоту розважали юні танцюристи Ангеліна Климентьєва й Володимир Гордієнко, призери Kyiv Dance Festival. З цілою поемою про участь у проєкті «Світ чекає крилатих» виступила Вікторія Мусатенко. А Ліляна Тодорова та Галина Коваленко подарували глядацькій аудиторії чудові пісні.
Після конференції педагоги дружно перезулися в кросівки й долучилися до квесту. «Артек» зусібіч оточує розкішний парк, у мальовничих куточках якого розташували станції, де команди мали виконати різноманітні завдання. Освітяни, забувши про свої ранги, наввипередки бігали, розв’язували веселі задачки, зображували букви чи відгадували англомовні ребуси. А за святковою вечерею обмінювалися контактами й історіями про власні труднощі та перемоги під час «першого проходу».
За словами учителів та представників шкільних адміністрацій, усі вони набирають або вже набрали новий перший клас, налаштовані на «другий прохід» і запрошують долучатися до крилатої освітньої системи своїх колег з усіх регіонів України. Адже автори проєкту пообіцяли: усе найцікавіше тільки починається!
Поділіться цією сторінкою
02.06.2021